HistoriaHistoria KoszalinaPaństwoPrezydent Lech Kaczyński

Koszalinianie na uroczystościach pogrzebowych w Krakowie (zdjęcia)

W uroczystościach pogrzebowych Prezydenckiej Pary w Krakowie uczestniczyli przedstawiciele koszalińskiego samorządu: radny Stefan Romecki, reprezentujący prezydenta Mirosława Mikietyńskiego, Honorowego Obywatela Miasta, na mocy udzielonego upoważnienia, oraz radna Anna Mętlewicz. Jako radni, przedstawiciele Społeczeństwa wybrani w wyborach powszechnych zawieźli wieniec od wszystkich Koszalinian, wypełniając wolę Obywateli wyrażoną w przyjętej 16 kwietnia uchwale Rady Miejskiej.

Do Krakowa pojechali koszalińscy działacze PiS z miasta i powiatu  z byłym senatorem Pawłem Michalakiem oraz przewodniczącym tej partii w Koszalinie, Mirosławem Skórką. Liczną grupę stanowili członkowie koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym z Tadeuszem Wołyńcem na czele, wśród nich działacze z Koszalina, Darłowa i Sławna.

Wieniec od Społeczeństwa Koszalina wykonała kwiaciarnia przy Rynku Staromiejskim. Składa się z kompozycji z biało-czerwonych kwiatów z przypiętymi po obu stronach biało-czerwonymi szarfami z napisami: Prezydent Miasta Koszalina Mirosław Mikietyński – Przewodniczący Rady i Radni Miasta Koszalina. Przez cały czas był pilnie strzeżony, pomagali w tym koszalińscy harcerze. Dzięki troskliwej opiece przetrzymał 8 godzin na nasłonecznionym Rynku krakowskim, zachowując świeżość do samego końca. W Krakowie z koszalińską grupą spotkał się poseł Czesław Hoc, parlamentarzysta z okręgu koszalińskiego. Okazało się również, że tego dnia na krakowskim Rynku były inne osoby z Koszalina m.in. Paulina i Magda (jedna studiuje na Uniwersytecie Gdańskim, druga na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu). Do Krakowa przyjechały pociągiem.

Przebieg wydarzeń na Rynku krakowskim, a przede wszystkim niepowtarzalną atmosferę, którą trudno oddać w słowach, przedstawialiśmy w bieżącej relacji z Krakowa w dniu pogrzebu Prezydenckiej Pary. Warto zacytować również „Kuriera Szczecińskiego”, który kontaktował się ze Stefanem Romeckim bezpośrednio po zakończeniu uroczystości i chyba najwierniej odtworzył jej klimat.

– Bardzo cieszę się z wyróżnienia, które mnie spotkało, że mogłem z koleżanką Anią tu być i przeżywać historyczną chwilę z setkami tysięcy Polaków przybyłych do Krakowa – powiedział po uroczystościach Stefan Romecki. – Przeżycia były niesamowite mimo ponad ośmiogodzinnego stania przed bazyliką. Raz, że reprezentowaliśmy prezydenta Koszalina i mieszkańców ponadstutysięcznego miasta, a dwa – to podniosła i niepowtarzalna atmosfera uroczystości pogrzebowych, przeżywanych z nieprzebranym tłumem. Wszystko widzieliśmy dobrze dzięki trzem telebimom, ale bliskość miejsca celebry i otaczający nas ludzie, emocjonalnie reagujący na ceremonię to coś, czego nie da się opisać. Najbardziej wzruszającymi momentami pożegnania prezydenckiej pary były dla mnie wspomnienia o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Szef Solidarności Janusz Śniadek zrobił to tak pięknie, że aż wzruszenie chwytało za gardło. I choć była to smutna uroczystość, to na przygnębionych twarzach otaczających mnie ludzi widać było radość z bezpośredniej możliwości pożegnania wielkiego Polaka i jego małżonki.

Z powodu zamknięcia Wawelu, koszalińska delegacja, jak i wiele innych nie mogła złożyć wieńca pod krzyżem katyńskim. Złożono go więc przed bazyliką Mariacką, która również była niedostępna po wyprowadzeniu z niej trumien ze zwłokami prezydenckiej pary.

Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych, specjalnie dla nas wykonali Stefan Romecki i Tadeusz Wołyniec. Nie wszystkie są dobrej jakości, ale oddają bez retuszu to, co było tego dnia najważniejsze – jedność Polaków, wielkie serca i oddanie Rzeczypospolitej.

Tadeusz ROGOWSKI

Zdjęcie tytułowe: Radni Stefan Romecki i Anna Mętlewicz składają wieniec od wszystkich Koszalinian przed Bazyliką Mariacką, gdzie odprawiona została Msza pogrzebowa Pary Prezydenckiej. Napis na bało-czerwonej szarfie: Prezydent Miasta Koszalina Mirosław Mikietyński – Przewodniczący Rady i Radni Miasta Koszalina.

5 komentarzy do “Koszalinianie na uroczystościach pogrzebowych w Krakowie (zdjęcia)

 • Gratuluje takiego wyroznienia, Panie Radny. Gratuluje obszerneg o artykulu, super sprawa, moge tylko pochwalic ta strone, nigdzie takich wiadomosci, nie moge uwierzyc ze to strona Obywatelska. Dopiero znajomy mi podpowiedzial czytaj ta strone jest Ok. tam jest duzo materialow, ogladalem zdjecia to czulem sie, jakbym tam był, moge obiecac, ze podam adres dalej, trzeba ja propogowac. Jest slabo naglosniona. Rozumiem brak kasy.

  Odpowiedz
 • Brawo Stefanie. Tylko niepotrzebnie ratujesz honor tej rady miasta bo tu nie ma czego ratować. Nie musisz byc zaraz taki ambitny 😉 niech sami bronią swojej dupy 😀

  Odpowiedz
 • Pani Mętlewicz która reprezentowała WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW na pogrzebie Prezydenta, wraca do Koszalina i opowiada o wszystkim w lokalnej telweizji stojąc na tle wielkiej planszy z emblematami PIS. Pani Mętlewicz nic nie zrozumiała i niczego się nie nauczyła pełniąc przez 4 lata funkcję radnej. Wyszła z niej PARTYJNA AKTYWISTKA a nie REPREZENTANTKA MIESZKAŃCÓW.

  Odpowiedz
 • [quote name=”Ryba”]Pani Mętlewicz która reprezentowała WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW na pogrzebie Prezydenta, wraca do Koszalina i opowiada o wszystkim w lokalnej telweizji stojąc na tle wielkiej planszy z emblematami PIS. Pani Mętlewicz nic nie zrozumiała i niczego się nie nauczyła pełniąc przez 4 lata funkcję radnej. Wyszła z niej PARTYJNA AKTYWISTKA a nie REPREZENTANTKA MIESZKAŃCÓW.[/quote]

  Widziałem to i też jestem zdziwiony. Pogrzeb Prezydenta jako pretekst do uprawianaia propagandy partyjnej?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.