FleszKoronawirus

Koronawirus, przeziębienie czy grypa – Oto jest pytanie!

[UWAGA! Przedstawione informacje nie powinny służyć do stawiania samodzielnej diagnozy! Diagnozę każdorazowo stawia lekarz! Służą jedynie edukacji i poszerzaniu naszej wiedzy]

Brytyjski dziennik „The Guardian”, na podstawie danych NHS (National Health Service – Narodowa Służba Zdrowia Wielkiej Brytanii) próbuje opracować prosty internetowy przewodnik umożliwiający rozróżnienie pomiędzy trzema chorobami – koronawirusem, przeziębieniem, grypą – które w okresie jesienno-zimowym występują równolegle.

Nie jest to proste, ponieważ trzy choroby mogą mieć podobne objawy, które występują z podobnym lub różniącym się nasileniem. Przeziębienia i grypa występują co roku, w tym roku doszedł jednak groźny koronawirus. Szybkie choćby wstępne, przybliżone rozeznanie co do rodzaju choroby może okazać się decydujące w dalszym leczeniu lub podjęciu decyzji o samoizolacji do czasu pozyskania opinii lekarza. (ILUSTRACJA – TABELA)

KORONAWIRUS – COVID-19
Najczęstszymi objawami koronawirusa są gorączka – temperatura 37,8C (100F), uporczywy kaszel (zwykle suchy) oraz utrata zmysłu smaku i/lub węchu. Pacjenci mogą czasami odczuwać zmęczenie, dolegliwości i bóle, ból gardła, bóle głowy i duszności. Biegunka i katar lub zatkany nos występują rzadko. NHS twierdzi, że objawy mogą być od łagodnych do ciężkich.

PRZEZIĘBIENIE
Najczęstszymi objawami przeziębienia są kichanie, bóle, katar lub zatkany nos oraz ból gardła. Może wystąpić łagodny kaszel. Czasami pojawia się zmęczenie i rzadko występuje gorączka lub bóle głowy. Przeziębienia nie powodują biegunki. NHS twierdzi, że ​​objawy przeziębienia zwykle pojawiają się stopniowo.

GRYPA
Grypa najczęściej obejmuje gorączkę, zmęczenie, suchy kaszel, dolegliwości i bóle głowy. Pacjenci czasami mają katar lub zatkany nos lub ból gardła. U dzieci może czasami wystąpić biegunka. W przypadku grypy zwykle nie kicha się, ale może wystąpić ciężka duszność. NHS zauważa, że ​​objawy pojawiają się zwykle szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.