Vademecum

JOW – Jednomandatowe Okręgi Wyborcze

JOWJOW to Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Nazwa oznacza większościowy system głosowania w okręgach jednomandatowych, który stanowi przeciwieństwo ordynacji partyjnej (niesłusznie nazywanej proporcjonalną), gdzie głosowanie odbywa się w wielkich okręgach (w Polsce – nawet do 1 mln mieszkańców), a głosy są rozdzielane między partie uczestniczące w wyborach. W Anglii, gdzie obowiązuje JOW, określa się ten system jako „pierwszy na mecie” (FPTP – First Past the Post). Gdyby JOW przenieść na grunt ekonomii – oznaczałyby one wolny rynek w polityce, podczas gdy ordynacja partyjna byłaby odgórnym, centralnym systemem planowania.

JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE – cały artykuł, przeczytaj koniecznie!

Jednym z przykładów na to, że JOW „działa” jest również nasz portal i przygotowane przez nas prezentacje. Są one wynikiem obywatelskiego zaangażowania i całkowicie społecznej pracy.

2 komentarze do “JOW – Jednomandatowe Okręgi Wyborcze

  • Czytalem ze..PO..zniszczylo listy z podpisami o wprowadzenie systemu..JOW..co teraz zrobia czy jest szansa ze zmienia ordynacje wyborcza.

    Odpowiedz
  • [quote name=”krzysztof”]Czytalem ze..PO..zniszczylo listy z podpisami o wprowadzenie systemu..JOW..co teraz zrobia czy jest szansa ze zmienia ordynacje wyborcza.[/quote]

    Nie wiadomo czy PO zniszczyło bo w tym czasie marszałkiem Sejmu był Marek Jurek. W każdym razie sprawa jest wyjasniana, a wniosek w sprawie zniszczenia podpisów został skierowany przez Ruch JOW do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.