Czego trzyma się dach nad amfiteatrem

Dach nad koszalińskim amfiteatrem sprawia wrażenie, jakby sam wisiał w powietrzu. Tajemnica lekkości jego konstrukcji tkwi w tzw. przyczółkach umiejscowionych na dwóch przeciwległych końcach dachu (na zdjęciu jeden z nich, od strony ul. Piastowskiej, pokryty artystycznym graffiti). Potężny żelbetowy przyczółek służy do zamocowania końców dwóch wielkich łuków z rur stalowych o rozpiętości 102 m stanowiących główny element nośny konstrukcji dachu. Najciekawsze jest jednak to, co niewidoczne dla oka, schowane pod ziemią. Przyczółki muszą wytrzymać potężny napór konstrukcji i obciążeń naturalnych (wiatr, śnieg, lód – zdarza się, że na dachu zalega 300 ton śniegu). Jednocześnie jednak położone są na wysokich skarpach, co stwarzało zagrożenie przemieszczenia się i obsunięcia. Ten trudny problem konstrukcyjny rozwiązano w ten sposób, że każdy z przyczółków spoczywa i związany jest w jedną całość z podziemną płytą żelbetową, która leży na 44 żelbetowych palach (tzw. palach Franki) o długości 8 m każdy. To właśnie rozwiązanie zapewnia niemal doskonałą stabilność i wytrzymałość konstrukcji.

Dach wiszący nad amfiteatrem został wykonany w 1975 roku. Zaprojektował go prof. Jan Filipkowski z koszalińskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Jest niezwykle oryginalną konstrukcją, unikatową w skali Europy, o kształcie soczewki i powierzchni zbliżonej do paraboli hiperbolicznej. Rozpiętość dachu – 101,8 m długości i 56,8 m szerokości. Łuki nośne z rur mają średnicę ok. 90 cm i są nachylone do poziomu terenu pod kątem ok. 30 stopni.

One thought on “Czego trzyma się dach nad amfiteatrem

  • 23 lutego 2014 o 08:27
    Permalink

    Ja naszym gosciom zawsze pokazuje Koszalinski amfiteatr,a w szczegolnosci dach,i mowie to nasza chluba najwiekszy cipsswiata.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.