BlogiBlogi koszalińskie

Cmentarz Koszaliński. Pomnik Dzieci Utraconych (zdjęcia)

Dziś do tego symbolicznego grobowca przychodzą tłumy. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na koszalińskim cmentarzu. Koszalin był jednym z pierwszych miast w Polsce, które zdecydowały się na pochówki dzieci nienarodzonych.

Pomnik jest zmniejszoną kopią istniejącej rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorką projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga-Solska. Na cokole z czerwonego marmuru rzeźba Maryi, obejmującej lewym ramieniem małego Jezusa. Prawą ręką Matka Boża rozpościera płaszcz matczynej opieki, na którym leży niemowlę. Matka i Syn wpatrują się w maleństwo. Na cokole tablica z białego marmuru z napisem „Miejsce pochówku dzieci utraconych. Niech śpią w pokoju”.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Martwo Urodzonych powołano w Koszalinie 19 stycznia 2011. Honorowymi członkami zostali: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz lekarz pediatra i radna miejska Urszula Mikietyńska. Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik. To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.

22 września 2011 koszalińscy radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie procedur pochówku dzieci utraconych, pozostawionych w szpitalu. Ustalono, że pogrzeby sprawowane będą nie częściej niż dwa razy do roku, a koszty pochówku pokrywać będzie koszaliński samorząd. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 stycznia 2007, rodzice dzieci martwo urodzonych i tych, które zmarły w łonach matek, bez względu na to jak długo trwała ciąża, mają prawo, by je pochować. Mogą w ciągu 48 godzin wystąpić o wydanie zwłok swojego zmarłego przed narodzeniem dziecka i mają prawo otrzymać jego kartę zgonu.

W 2011 roku, jeszcze pod nieobecność pomnika, odbyły się dwa pochówki dzieci utraconych – w kwietniu (w Wielki Tydzień) oraz 15 października (w Dzień Dziecka Utraconego). Uroczyste odsłonięcie Pomnika Dzieci Utraconych nastąpiło 24 marca 2012 roku (w Narodowy Dzień Życia przypadający w przeddzień obchodzonego w Kościele Dnia Świętości Życia). Tego dnia odbył się również trzeci pochówek dzieci utraconych. Tak jak przy dwóch poprzednich, miał charakter ekumeniczny. (zm)

{gallery}kos/cmentarz/16_11_02_cmentarz_dzieci{/gallery}

 

 

Jeden komentarz do “Cmentarz Koszaliński. Pomnik Dzieci Utraconych (zdjęcia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.