Uncategorized

Butelka Kleista – pomost pomiędzy starymi i nowymi czasy

KondensatorStary pomorski ród von Kleistów, pierwotnie Kleszczów, miał słowiańskie (wendyjskie) korzenie, i dopiero z czasem uległ germanizacji zmieniając brzmienie nazwiska na von Kleist. Członkowie rodziny, tak jak większość elit Księstwa Pomorskiego, historycznego państwa na brzegu Bałtyku istniejącego do 1648 roku, pozostawali na służbie książąt Pomorza, elektorów Brandenburgii, królów Prus, królów Polski. Wybierali kariery wojskowe, ale nie tylko – władając często kilkoma językami: pomorskim (wendyjskim) bardzo zbliżonym do polskiego, niemieckim i łaciną, służyli także jako urzędnicy i dyplomaci. Byli także poetami, pisarzami i wynalazcami. Ponieważ majątek dziedziczył najstarszy syn, młodsi synowie zaciągali się do służby lub przenosili do Danii, Czech, krajów bałtyckich.

Pan Marian Klasik, historyk regionalista z Kamienia Pomorskiego przedstawia nam postać jednego z wybitnych przedstawicieli rodu, tak jak i on mieszkańca Kamienia Pomorskiego, wynalazcę kondensatora elektrycznego – Ewalda Georga (albo Jürgena) von Kleista, który był również prezesem Sądu Królewskiego w Koszalinie, tutaj zmarł 10 grudnia 1748 roku i został pochowany na jednym z nie istniejących już cmentarzy przykościelnych. Jeden z jego synów, Johann Ludwig, służył jako major w armii polskiej. (kw)

BUTELKA KLEISTA – POMOST POMIĘDZY STARYMI I NOWYMI CZASY – czytaj cały artykuł

Jeden komentarz do “Butelka Kleista – pomost pomiędzy starymi i nowymi czasy

  • Kleist został pochowany na jednym „z cmentarzy przykościelnych” ale o dziwo tutejsze Kółko Ekshumacyjne nie domaga się postawienia tam pomników i nie podnosi larum, że byłe cmentarze przykościelne zalano betonem. Czy dlatego, że to zrobili Niemcy a nie Polacy? Bo jak Polacy (park przy bibliotece) to skandal, domaganie sie ekshumacji i stawiania pomników, jak Niemcy, to cisza. Znaczy się, Polaków można oskarżać o barbarzyństwo, Niemców nie wolno. Taki trend wyznaczyły koszalińskie „elyty” , yntelygencya tuteysza.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.