Uncategorized

Boże Narodzenie – Koszalinianie dla Koszalinian

Boże NarodzeniePrawie 200 osób bezdomnych, bezrobotnych, samotnych i niezamożnych uczestniczyło w Bożonarodzeniowym śniadaniu zorganizowanym przez Stefana Romeckiego i Komitet Obywatelski Miasta Koszalina. W tym roku miejscem spotkania był klub GRAAL przy ulicy Piłsudskiego. Koszalin jest jedynym znanym dotąd miastem w Polsce, którego mieszkańcy od kilkunastu już lat tworzą godną naśladowania tradycję, podejmując gości w pierwszy dzień świąt, a nie w dniach poprzedzających święta. Szczytną akcję wsparł nowo wybrany prezydent Koszalina, Piotr Jedliński.

Przez wiele lat spotkania odbywały się w klubie BAJKA, jednak nowy dzierżawca nie zdecydował się w tym roku na użyczenie lokalu. Swoje gościnne podwoje otworzył za to klub GRAAL, który dodatkowo ufundował napoje. Znakomity bigos świąteczny już tradycyjnie przygotowali mistrzowie kuchni z Ośrodka Wczasowego UNITRAL w Mielnie, hurtownia ROMA dostarczyła potrzebnych naczyń, hurtowie DORET oraz BRUNO-TASSI zaopatrzyły organizatorów w smakowite wędliny, piekarnie BAJGIEL w pachnący chleb, ciastkarnie KALISZCZAK oraz POZNAŃSKA w ciasta i wypieki, bar MIŚ z ulicy Chrobrego przygotował wyśmienite galaretki z drobiu i krokiety oraz usmażył ryby dostarczone przez firmę ESPERSEN, a hurtownia BONA i handlowcy z Manhattanu zaopatrzyli gości w ciepłą odzież, kurtki, czapki i szaliki. Nie sposób wymienić wszystkich Darczyńców, Ofiarodawców i Sponsorów, którzy udzielili pomocy tym mieszkańcom Koszalina, dla których tegoroczne święta mogły być trudnym przeżyciem. Obsługę imprezy zapewnili członkowie i sympatycy KOMK oraz grupa młodych wolontariuszek. Wszyscy postanowili spędzić Bożonarodzeniowe przedpołudnie, służąc innym.

Śniadanie przeciągnęło się w tym roku w czasie, do części osób nie dotarła bowiem informacja o zmianie miejsca świątecznych spotkań i musiało trochę potrwać, zanim dotarli na ulicę Piłsudskiego. W końcu jednak wszyscy znaleźli się przy świątecznym stole, dzieląc opłatkiem i spożywając wspólny posiłek. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, nikt nie wyszedł ze śniadania bez gościńca. Każdy otrzymał paczkę żywnościową, a dzieci dodatkowo paczki od św. Mikołaja, którego nie mogło oczywiście zabraknąć na tym wyjątkowym spotkaniu. (tr)

Życzenia świąteczne złożył gościom Stefan Romecki, „nasz” kawaler Orderu Uśmiechu, pomysłodawca śniadań świątecznych i serce całego przedsięwzięcia.

3 komentarze do “Boże Narodzenie – Koszalinianie dla Koszalinian

 • W Polsce święta sa okazją sdo wyżerki i biesiadowania, a takie święta jak zrobił Romecki są prawdziwym chrześcijanskim świętowaniem, które powinno polegac na dobrych uczynkach a nie że zostawiamy Bożego Syna w Żłobie i wiejemy do stołu zeby napchac kałdun. 😀
  WESOŁYCH ŚWIĄT a Stefanowi i pozostałym organizatorom WIELKI SZACUN

  Odpowiedz
 • Piękna akcja angażująca mnóstwo ludzi dobrej woli. Gratuluje i przyłączam się do życzeń świątecznych.

  Odpowiedz
 • Bardzo dobry przykład idzie z Koszalina, który można docenić dopiero wtedy kiedy czyta się taką informację jak ta

  [quote][b]Z powodu wychłodzenia między Wigilią a drugim dniem Bożego Narodzenia zmarło w Polsce osiem osób – podała w poniedziałek Komenda Główna Policji.

  Tej zimy z powodu niskich temperatur zmarło dotychczas 127 osób. To o kilka więcej niż w analogicznym okresie 2009 r. W ubiegłym roku od października do grudnia zmarło z powodu wychłodzenia 121 osób, a łącznie przez całą zimę – 289.

  Tej zimy pierwsze zgony z powodu wychłodzenia odnotowano w listopadzie. W sumie statystyki mówią już o 127 takich przypadkach. Najtragiczniejszy był początek grudnia. W ciągu pierwszych pięciu dni miesiąca odnotowano 45 osób zabitych przez mrozy. [/b][/quote]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.