Historia Koszalina

Antyczne Scurgum to nie Koszalin, lecz… Szczecinek

ScurgumW Wikipedii, pod hasłem „Kalendarium historii Koszalina” znajdujemy zapis: Koszalin znany pod nazwą Scurgum, został odwzorowany na antycznej mapie Klaudiusza Ptolemeusza. Wygląda na to, że będziemy musieli zrewidować nasze dotychczasowe poglądy. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie złamali właśnie kod Ptolemeusza, dzięki czemu są w stanie zidentyfikować miasta naniesione przez geografa na mapie zatytułowanej „Germania”, obejmującej także tereny polskie. Przez 6 lat zespół badaczy tworzył model „geodetic deformation analysis”, nakładki na ówczesny system geodezyjny, który pomógłby poprawić błędy antycznych geodetów. Rezultatem jest wykaz lokalizujący ówczesne miasta na obecnych ziemiach polskich i niemieckich z dokładnością do 10-20 kilometrów. Mapa, jeśli np. porównać zawarte na niej na przykład współrzędnikowe lokalizacje ujścia Wisły i niemieckiego miasta Kolonia z obecnymi danymi, jest "zadziwiająco dokładna", a ewentualne odchylenia są "niewiarygodnie niewielkie" – chwalą pracę starożytnego kartografa współcześni geodeci.

Jednym ze zidentyfikowanych miast jest Scurgum i jak się okazuje jest to… Szczecinek, który może „cofnąć” swoją historię o – bagatelka – 1000 lat. Inne zidentyfikowane miasto, to Darłowo. Pamiętajmy jednak, że choć dochodzenie naukowców dostarczyło wielu bardzo mocnych dowodów, to jednak należy je traktować jako naukowe hipotezy, a nie prawdy objawione. Wiadomo, że Ptolemeusz korzystał nie tylko z wiarygodnych pomiarów wojskowych, ale także z zasłyszanych przekazów, podań i opowieści, które już tak wiarygodne nie były. Pamiętajmy również, że pomylił się co do geocentrycznej teorii świata – po piętnastu wiekach obalił ją Kopernik. Jeśli jednak ustalenia naukowców są prawdziwe, to i tak mamy do czynienia z sensacją, bo możemy przesunąć czas istnienia dużych osad i miast na Pomorzu Środkowym o 1000 lat wstecz. (zm)

ANTYCZNE SCURGUM TO NIE KOSZALIN, LECZ… SZCZECINEK – cały artykuł

Dziękujemy panu Adamowi Fularzowi za zgodę na przedruk artykułu. Autor prowadzi swój blog na portalu Salon24.

4 komentarze do “Antyczne Scurgum to nie Koszalin, lecz… Szczecinek

  • Ze słow zaczynających sie na „sku” znam „scumbrie w tomacie” oraz słowo „sku…..n” oznaczające w Polsce polityka. 🙂

    Odpowiedz
  • Jeśli chodzi o osoby tworzące ten portal, to zawsze odnosiliśmy sie septycznie do tego, że Scurgum może być Koszalinem. Nawet zwykły rzut na mapę wystarczy, zeby dojść do takiego wniosku. Starożytny geograf mógł sie mylić co do koordynat, ale na pewno nie pomyliłby sie z takim dużym oddaleniem Scurgum od morza. Miasta morskie czy przylegające prawie do morza mogą być przesunięte, ale generalnie znajdują sie nad morzem, a nie w głebi lądu. Byli jednak i są historycy, którzy to lansują tak jak i wiele innych mocno dyskusyjnych tez.

    Odpowiedz
  • Na forum dodalismy artykuły z prasy zagranicznej na temat kodu Ptolemeusza i ustaleń badaczy niemieckich. Niestety sa one w wersjach oryginalnych, ale można skorzystać z tłumacza internetowego.

    [url=http://koszalin7.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=278][b]Scurgum to nie Koszalin[/b][/url]

    Odpowiedz
  • To już dawno wiadomo. Oczywiście dla tych co zainteresowali się tym tematem. Podobna historia z Koszęcinem (znajduje się za Odrą) a bzdura jest z pożałowania godnym uporem powielana przez … Tu z litości zamilczę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.