Akcje masowe

Akcja referendalna JOW: w Koszalinie, Kołobrzegu i Słupsku (1)

referendumNabiera tempa akcja referendalna w Koszalinie i regionie. Setki osób podpisało już poparcie dla postulatu JOW (jednomandatowe okręgi wyborcze) i Pawła Kukiza, który jest dzisiaj utożsamiany z ideą naprawy Rzeczypospolitej w drodze zmiany ordynacji wyborczej. Wciąż powstają nowe grupy referendalne, odbywają się prelekcje o JOW, podejmowane są działania organizacyjne przed referendum. Naturalnym oparciem dla tych grup jest Komitet Obywatelski Miasta Koszalina, który już 10 lat temu wpisał postulat JOW do swego statutu. Koszalin jest jednym z bastionów Ruchu JOW w Polsce, a potwierdza to świetny wynik Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich – drugie miejsce i zwycięstwo nad Andrzejem Dudą.

Najstarszym stażem uczestnikiem Ruchu JOW w regionie jest Tadeusz Rogowski, członek zarządu krajowego Ruchu JOW, współpracownik założyciela Ruchu prof. Jerzego Przystawy (TUTAJ). Inni koszalińscy weterani walki o JOW to: Stefan Romecki, Tadeusz Wołyniec, Tadeusz Rębisz, Szczepan Biskup, Zbigniew Nowak, Henryk Twardoń. Ci ludzie przenieśli ideę JOW do Koszalina, promowali ją w regionie i w całej Polsce uczestnicząc w manifestacjach w Warszawie i innych wydarzeniach organizowanych przez Ruch JOW.

Poniedziałek, 1 czerwca. Wystartował nowy profil na Facebooku – JOW Koszalin.

{gallery}jow/2015/15_06_03_fb_jow{/gallery}

Środa, 3 czerwca. Pierwsze spotkanie Koszalinian odbyło się w klubie Graal. Dzięki uprzejmości właściciela Wojciecha Mielczarka, spotkali się po raz pierwszy ci, którzy chcą zaangażować się w kampanię referendalną 6 września br. Przybyło ok. 50 osób, głównie z Koszalina, ale także z Kołobrzegu, Świeszyna i Mielna. Dyskusję poprzedził wykład Tadeusza Rogowskiego na temat Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, zatytułowany „JOW – co kryje się pod nazwą i czy zawsze wiemy co ona oznacza”.

{gallery}jow/2015/15_06_06_jow_graal_01{/gallery}

Piątek 5 czerwca, koszaliński Ruch JOW na czele ze Stefanem Romeckim odwiedził koszalińskie targowisko. Wśród handlowców Paweł Kukiz, utożsamiany z JOW, cieszy się dużą popularnością. Wielu głosowało na niego w wyborach prezydenckich zapowiadając, że będą popierać go nadal. Podpisy zbierano także na Rynku Staromiejskim przed ratuszem. Akcja trwa też w wielu innych miejscach Koszalina.

{gallery}jow/2015/15_06_05_jow_koszalin_targ{/gallery}

Niedziela, 7 czerwca. Jakość zdjęć nie najlepsza (poniżej), ale tak właśnie tworzą się komitety referendalne – żywiołowo, w wyniku improwizacji, skrzyknięcia się grupy znajomych, w kawiarniach, pubach, pod chmurką, w parku. Ten komitet powstał w niedzielne popołudnie w jednej z koszalińskich kawiarni, a skupia weteranów walki o JOW, uczestników manifestacji JOW w Warszawie, m.in. Tadeusza Wołyńca, Szczepana Biskupa, Zbigniewa Nowaka, Henryka Twardonia.

{gallery}jow/2015/15_06_07_komitet_wolyniec{/gallery}

Niedziela, 7 czerwca. Poparcie dla obywatelskich komitetów referendalnych deklarowali ci mieszkańcy Koszalina i okolic, którzy przybyli na niedzielną Giełdę na terenach podożynkowych.

{gallery}jow/2015/15_06_07_komitet_koszalin_gielda{/gallery}

Piątek, 12 czerwca. Odbyło się spotkanie zwolenników JOW w Kołobrzegu. Ciekawi ludzie, sporo młodych, żywa dyskusja, interesujące opinie. Wśród gości znalazło się kilku samorządowców: były prezydent Kołobrzegu Henryk Bieńkowski, wójt gminy Dygowo Marek Zawadzki, radny Kołobrzegu Krzysztofa Plewko i radny Koszalina Stefan Romecki. Prelekcję o systemie wyborczym JOW wygłosił Tadeusz Rogowski.

{gallery}jow/2015/15_06_12_jow_kolobrzeg{/gallery}

Wtorek 16 czerwca był szczęśliwym dniem dla JOW na Pomorzu. W Słupsku powstał Ruch JOW! W mieście rządzonym przez Roberta Biedronia, sprawy w swoje ręce wzięła kobieta Barbara Suchojad, która zorganizowała pierwsze spotkanie i zaprosiła do Słupska woJOWników z Koszalina. Na listę założycielską wpisało się 61 osób, deklarujących udział w akcji referendalnej. Inauguracyjną prelekcję o JOW wygłosił Tadeusz Rogowski z Koszalina, członek krajowego zarządu Ruchu JOW, odpowiadając na pytania i wątpliwości. Do miasta nad Słupią przyjechał razem z weteranami Ruchu, uczestnikami manifestacji JOW w Warszawie – Tadeuszem Wołyńcem i Szczepanem Biskupem. W spotkaniu uczestniczył były poseł RP Robert Strąk, który choć sam kiedyś pełnił mandat według reguł ordynacji proporcjonalnej, okazał się zdecydowanym zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych, wykazując zalety tej ordynacji i jej przewagę nad obecnie stosowaną.

{gallery}jow/2015/15_06_16_jow_slupsk{/gallery}

Środa, 17 czerwca. Kolejne spotkanie w koszalińskim klubie Graal o kolejna prelekcja Tadeusza Rogowskiego o JOW, zatytułowana „Czy polscy politycy wierzą w ordynację proporcjonalną?”.

{gallery}jow/2015/15_06_17_jow_graal_02{/gallery}

Na forum koszalin7.pl czytamy:

Zachęcamy do współpracy, wymiany myśli i walki o normalny system wyborczy, który uczyni Polaków gospodarzami we własnym kraju i pozwoli odzyskać im podmiotowość polityczną. Bardzo wysoki próg frekwencji wynoszący ponad 50 proc. wyborców może zniechęcać, ale zniechęcenie to ostania rzecz, która przyjdzie Koszalinianom do głowy. Wygramy referendum jeśli uwierzymy, że jest to możliwe.

Oprac.: Zespół

Zdjęcia: Stefan Romecki, Tadeusz Rogowski, Andrzej Krzyżanowski, Robert Krzyżanowski.

5 komentarzy do “Akcja referendalna JOW: w Koszalinie, Kołobrzegu i Słupsku (1)

 • Tylko totalna rozpierducha partyjnych jaczejek i całego tałatajstwa może ocalić nasz kraj i uchronić Polaków przed masową emigracją. Tak dla JOW!

  Odpowiedz
 • ten prosiaczek to zapewne nas lokalny „społecznik ” i działacz nr.1 koszalińskiego JOW który nie bacząc na ogólnopolską akcję referendalną ogłosił w mediach już teraz swój start do parlamentarnego koryta. ….. o dziwo bez wiedzy i akceptacji lokalnych i krajowych działaczy JOW oraz samego Pawła Kukiza ….woJOWnik

  Odpowiedz
 • Zapewne przemawia przez woJOWnika zawiść, zazdrość, nienawiść czy jeszcze inne intencje. Ten nasz lokalny społecznik pracuje na rzecz innych ludzi przez wiele lat. Nikt w Koszalinie nie zrobił tak wielu dobrych uczynków dla naszej społeczności jak on. W kampanii na rzecz JOW też daje z siebie wszystko. A gdzie są inni, co robią i robili dla JOW. Dla mnie i wielu innych zdecydowanie sobie na to zapracował !!!
  Obserwator.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.