Etyka

Wojna sprawiedliwa

Wojna„Albowiem i ci nawet, co wojny chcą, dążą tylko do zwycięstwa, a przeto wojując pragną dojść do zaszczytnego dla siebie pokoju… Pewnik to jest, że pokój jest pożądanym końcem wojny” – św. Augustyn w „Państwie Bożym” zauważa, że wojna nie jest celem samym w sobie, ale jej rzeczywistym dążeniem jest pokój, chociaż do jego osiągnięcia potrzebne jest użycie siły. Kilka wieków wcześniej zwrócił na to uwagę Arystoteles: „Przedmiotem wojny jest pokój”. W zasadzie wszyscy pragną podążać drogą pokoju, nawet jeśli błądzą po ścieżkach wojny. Dzieje ludzkości to nieustanne wołanie o zgodę powszechną, przerywane od czasu do czasu szczękiem oręża. Dla chrześcijaństwa, od początku, nie lada dylemat. Jak pogodzić istnienie wojen z Ewangelią? Chrześcijaństwo, nie stara się uciekać przed rzeczywistością w stronę utopii społecznych, ale ją respektuje, próbując znaleźć odpowiedź na pytania o wojnę.

WOJNA SPRAWIEDLIWA – cały artykuł

5 komentarzy do “Wojna sprawiedliwa

  • Tłumaczem dzieł Arnolda Toynbee’a na język polski był Tadeusz Jan Dehnel, stara przedwojenna szkoła, która wymagała nie tylko znajomości języka ale i umiejętności literackich. Nieprzypadkowo wśród tłumaczeń Tadeusza Dehnela są Mark Twain (Królewicz i żebrak), Dickens, Shaw i Agatha Christie. Dziwi mnie, ze przy fragmencie z Toynbee nie dodano nazwiska tłumacza. Poza tą jedną uwagą, artykuł jest ucztą dla ludzi, którzy poszukują czegoś więcej niż tabloidowej sieczki. Gratuluję.

    Odpowiedz
  • [quote name=”Grzegorz”]Dziwi mnie, ze przy fragmencie z Toynbee nie dodano nazwiska tłumacza. [/quote]

    Już poprawiłem. Dziękuję za cenną uwagę.

    Odpowiedz
  • Na początku podaje Pan cytat z „Państwa Bożego” św. Augustyna. Czy mógłby podać Pan również z której księgi pochodzą te wersy?

    Odpowiedz
  • [quote name=”Aleksandra”]Na początku podaje Pan cytat z „Państwa Bożego” św. Augustyna. Czy mógłby podać Pan również z której księgi pochodzą te wersy?[/quote]

    Księga XIX – Rozdział XII. Przekład ks. Władysław Kubicki.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • „Kilka wieków wcześniej zwrócił na to uwagę Arystoteles: [i]Przedmiotem wojny jest pokój[/i]” – czy to w „Polityce” pojawiają się te słowa?
    Poza tym świetny artykuł!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.