Patriotyzm

Uroczystości z okazji wkopania pierwszego polskiego słupa granicznego na Odrze

W Czelinie pod Mieszkowicami w województwie zachodniopomorskim, w sobotę 2 marca odbędą się uroczystości wkopania pierwszego słupa granicznego na Odrze w 1945 roku. Weźmie w nich udział arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga (metropolia obejmuje również diecezję koszalińsko-kołobrzeską).

Uroczystości rozpoczną się od polsko-niemieckiej konferencji historycznej, w której udział wezmą naukowcy z Polski i Niemiec, m.in. Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, który wygłosi wykład „Pierwszy polski słup graniczny nad Odrą w 1945 roku”. Interesująco zapowiada się wykład Gerda Ulricha Herrmanna z Muzeum w Seelow, zatytułowany „1. Armia Wojska Polskiego nad Odrą w 1945 r. Działania i wspomnienia z niemieckiego punktu widzenia” (bitwa o wzgórza Seelow, z udziałem I Armii Wojska Polskiego, była najcięższą bitwą o przełamanie niemieckich pozycji na Odrze i Nysie, i pierwszym etapem bitwy o Berlin).

O godzinie 14.00 w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Czelinie odbędzie się Msza św. celebrowana przez ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.

Na godz. 15.00 przewidziano inscenizację historyczną „Zanim sforsowano Odrę” z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów, którzy odtworzą jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Pomorza Zachodniego i Polski. Na zakończenie, piknik historyczno-wojskowy i żołnierska kuchnia. (ah)

Jeden komentarz do “Uroczystości z okazji wkopania pierwszego polskiego słupa granicznego na Odrze

  • Dobrze że to strona polska jest organizatorem tej konferencji, temat jest przecież „niepopularny” jako że – używając obecnie obowiązującej retoryki „prawicowej” – dotyczy „komunistycznej armii” tzn. 1. Armii Wojska Polskiego. Niedługo o walce i ofiarach Wojska Polskiego w 1945 roku pamiętać będą już tylko Niemcy, którzy jak widać mają więcej intelektualnej odwagi od wielu swoich polskich kolegów historyków. Wielkie uznanie należy się arcybiskupowi szczecińsko-kamieńskiemu Andrzejowi Dziędze, który daje nam wszystkim wymowne świadectwo patriotyzmu i troski o polską rację stanu na Pomorzu Zachodnim, ponad politycznymi podziałami.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.