Pradzieje Koszalina

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Pradzieje Koszalina

Re: Pradzieje Koszalina

Post przez Flavi » 08 Sty 2012, 18:45

U Wendlanda (polskie wydanie, red. J. Chojecka) jest taka wzmianka:

Ponieważ jednak u innych wyczytać można, że w roku 1026 Hunowie na Pomorzu Zachodnim przebywali, zatem bez wątpienia także i w Koszalinie obecni być musieli, o czym ... [pisze m.in. Micraelius]

Re: Pradzieje Koszalina

Post przez Gringojan » 10 Paź 2010, 01:22

Na przykład: gdzie była wieś Koszalice zwana ? Otóż w miejscu zwanym "od zawsze" Czarna Góra, jakiś kilometr na południowy - wschód od miasta lokacyjnego, między ulicami Racławicką a Piaskową. Czyli teren dawnego Studium Nauczycielskiego (Politechniki) i wcześniej Nowego Cmentarza Żydowskiego.

Pradzieje Koszalina

Post przez Krzysztof » 27 Sty 2010, 20:57

W maju, w rocznice nadania aktu lokacyjnego przez biskupa von Gleichen w 1266 roku, obchodzone są co roku "Dni Koszalina", określane przez prasę jako "urodziny miasta". Jest to oczywiście mylące, dzieje miasta nie zaczęły się w 1266 roku, a znacznie wcześniej. "Urodziny miasta" nie mogą liczyć się od momentu sporządzenia aktu urzędowego, bo prawdziwym momentem narodzin jest fizyczne założenie miasta (grodu, osady grodowej), jego rozwój i nabranie charakteru miejskiego, oczywiście z uwzględnieniem ówczesnych warunków.

Szkopuł w tym jednak, ze dzieje miasta sprzed 1266 roku są praktycznie nieznane i bardzo enigmatycznie odnotowane w skąpych źródłach historycznych. Postarajmy sie pozbierać dane na ten temat, zestawić je i skonfrontować ze współczesną wiedzą, odkryciami archeologicznymi i badaniami historyków.

Góra

cron