Gazoport w Świnoujściu

Wyślij odpowiedź


This question is a means of identifying and preventing automated submissions.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Gazoport w Świnoujściu

Re: Gazoport w Świnoujściu

Post przez JanuszM » 18 Maj 2013, 07:18

- Polsce przybył kawałek ziemi. To szalenie istotny kawałek ziemi. Tu zaczyna się Polska i tu zaczyna się wielki projekt bezpieczeństwa energetycznego kraju - mówił minister transportu Sławomir Nowak w piątek 17 maja podczas uroczystości oddania do użytku nowego falochronu w Świnoujściu.. Inwestycję wartą ponad miliard złotych (inwestor: Urząd Morski; kapitał: Skarb Państwa) ukończono w terminie. Wykonawcą falochronu było konsorcjum firm, którego liderem jest holenderska firma Boskalis.

Szczecińska Gazeta Wyborcza pisze: Falochron faktycznie jest imponującą i ważną inwestycją, która kosztowała skarb państwa ponad miliard złotych. Długa na 3 km budowla wychodzi 2 km w głąb morza. Bez problemu mijają się na niej duże samochody. To tu będą cumować gazowce, którymi do Świnoujścia przypłynie LNG. Gaz transportowany będzie rurociągami do powstającego tam terminalu LNG z dwoma zbiornikami na czele. I to właśnie ta część inwestycji prowadzona przez spółkę Polskie LNG jest najbardziej kłopotliwa. Wykonawcy, na skutek kryzysu na rynku budowlanym i kłopotów organizacyjnych, doprowadzili do opóźnienia, które sięga przynajmniej pół roku. Najnowsze, nieoficjalne informacje mówią o tym, że tempo prac wciąż nie jest zadowalające.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin, 17.05.2013/ akr/ "Falochron gotowy. Polsce przybył kawałek ziemi "

Re: Gazoport w Świnoujściu

Post przez Kwiatek » 08 Paź 2012, 07:46

W 90 proc. zaawansowana jest budowa dużego falochronu, który nie powstaje tylko na potrzeby Gazoportu, ale tworzy jakby nowy port, który będzie mógł przyjmować większe jednostki.

Prawie trzykilometrowy falochron osłonowy wychodzi w morze na wschód od starego, niedawno przebudowanego, falochronu wschodniego, a następnie "skręca" na zachód. Wraz ze starą konstrukcją i dobudowaną do niego 256-metrową ostrogą osłania przed falami nowy port. Jego basen będzie miał 14,5 m głębokości. Odległość pomiędzy falochronami wzdłuż plaży wynosi 1,1 km. Przy wschodnim jest możliwość budowy w przyszłości trzech stanowisk dla statków innych niż gazowce.

Prace trwają od 2010, uczestniczy w nich konsorcjum, którego liderem jest holenderska firma Boskalis. Koszt prac to 815 mln zł brutto. Na całe przedsięwzięcie Urząd Morski wyda miliard zł.

Źródło: 24Kurier.pl

Re: Gazoport w Świnoujściu

Post przez ZMar » 21 Sie 2012, 12:45

Złe wiadomości z budowy Gazoportu podaje Gazeta.pl /anpop, PAP / 21.08.2012

"Wykonawcy schodzą z budowy gazoportu. Zagrożona strategiczna inwestycja?" - pisze gazeta.

Konsorcjum firm: Saipem, Techint, PBG, które jest generalnym wykonawcą terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu, odstąpiło od umowy z Hydrobudową na wykonanie dwu zbiorników żelbetowych i na budowę infrastruktury towarzyszącej - podała Hydrobudowa Polska.
Konsorcjum wezwało spółkę do natychmiastowego zaprzestania wszelkich robót, z wyjątkiem prac zabezpieczających roboty w toku. Umowy zostały wypowiedziane w związku z niepodjęciem przez Hydrobudowę odpowiednich działań naprawczych, do których konsorcjum wzywało spółkę.

"Skutkiem wynikającym z odstąpienia od umów będzie rozpoznanie przez spółkę mniejszych od zakładanych przychodów z tych umów. Dotychczasowe zaawansowanie finansowe umowy na wykonanie dwóch zbiorników żelbetowych, którego kwota kontraktowa opiewała na 57,15 mln zł netto, wynosiło około 75 proc. Zaawansowanie umowy na budowę infrastruktury towarzyszącej (53,76 mln zł netto) wynosiło ok. 7 proc." - napisano w komunikacie.

Więcej... http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,123 ... z24BEIlfDH


Terminal buduje spółka Polskie LNG, którą powołano w 2007 r. do stworzenia instalacji do odbioru skroplonego gazu ziemnego, dostarczanego drogą morską do kraju. W pierwszym etapie działania terminalu ma on odbierać 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. W kolejnym - możliwe ma być zwiększenie odbioru do 7,5 mld m sześc., co stanowi około 50 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Planowany termin ukończenia terminalu to koniec czerwca 2014 r.

Re: Gazoport w Świnoujściu

Post przez ZM » 01 Gru 2011, 20:00

Kolejne niewybuchy odnalezione podczas budowy Gazoportu.

Dwa niewybuchy z okresu II wojny światowej wydobyli 1 grudnia 2011 saperzy Marynarki Wojennej w pobliżu budowanego gazoportu w Świnoujściu - poinformował oficer prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kpt. mar. Jacek Kwiatkowski.

Najpierw saperzy wydobyli pocisk artyleryjski kalibru 210 mm. Niewybuch przekazano jednostce z Dziwnowa, zostanie zniszczony na poligonie. Saperzy wydobyli też angielską, lotniczą minę morską Mark IV. Została ona odholowana na platformie w głąb morza, gdzie opuszczono ją na dno. Tam saperzy zniszczyli niewybuch, detonując przymocowane do niego wcześniej ładunki wybuchowe.

Ok. 300 metrów od falochronu wschodniego portu Świnoujście zlokalizowano też trzeci niewybuch - bombę głębinową DM-11. Będzie zneutralizowana, gdy poprawią się warunki atmosferyczne.

Źródło: Onet

Re: Gazoport w Świnoujściu

Post przez Visby » 04 Wrz 2011, 16:11

Podczas budowy Gazoportu odkryto minę morską zawierającą ok. 425 kg ładunku wybuchowego oraz czepiec bomby o wadze ok. 100 kg ładunku. Dwa obiekty zniszczyła Marynarka Wojenna na początku września 2011. W operacji brał udział niszczyciel min ORP Flaming oraz zaokrętowana na jednostce Grupa Nurków Minerów. Minę i bombę wydobyto z wody i przetransportowano na znajdujący się 20 mil morskich na północ od Świnoujścia poligon, gdzie je zdetonowano. Na czas podnoszenia obiektów z morza wstrzymano ruch statków w świnoujskim porcie. Całą operacją kierował dowódca 12. Dywizjonu Trałowców ze Świnoujścia kmdr por. Andrzej Wojtkowiak. ORP Flamingiem dowodził kmdr ppor. Jarosław Tuszkowski, a Grupą Nurków Minerów kmdr ppor. Piotr Gryszkiewicz. MW poinformowała, że była to trzecia w ostatnich miesiącach tego typu operacja w rejonie budowanego Świnoujściu gazoportu. W czerwcu i lipcu br. zespół przeciwminowy podjął z morza i zniszczył tam trzy niebezpieczne obiekty.

Gazoport w Świnoujściu

Post przez szperacz7 » 27 Mar 2011, 21:41

Premier Donald Tusk uczestniczył w środę 23.03.2011 w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod terminal LNG w Świnoujściu.

Za budowę terminalu gazu skroplonego odpowiada czterech inwestorów: spółka Polskie LNG, Zarząd Portów Morskich Szczecin - Świnoujście, Urząd Morski w Szczecinie i spółka Gaz-System. Terminal będzie kosztować ok. 2,9 mld zł. Gazoport buduje włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum. Przyłączanie gazoportu do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 r. Rozruch mechaniczny i technologiczny terminalu powinien nastąpić rok później. 30 czerwca 2014 r. gazoport ma zostać przekazany do eksploatacji.

Początkowa zdolność przeładunkowa terminalu to 5 mld m sześc. rocznie, czyli ok. jednej trzeciej obecnego zużycia gazu w Polsce. Po wybudowaniu kolejnego zbiornika zdolność przeładunkowa świnoujskiego gazoportu wzrośnie do 7,7 mld m sześc. LNG. Inwestycje Gaz-Systemu są elementem unijnej strategii zbudowania zintegrowanego systemu przesyłowego w tej części Europy, tzw. gazowego korytarza północ-południe. Zakłada on połączenie powstającego terminalu LNG w Świnoujściu, przez południową Polskę, Czechy, Słowację, Węgry z terminalem Adria LNG w Chorwacji i ewentualnie z gazociągiem Nabucco. Projekt ten pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu w naszej części Europy.

(Za: 24Kurier.pl)

Image

Źródło: Port Szczecin-Świnoujście (w ww.portzewnetrzny.pl/)

Góra

cron