Zawodowiec Kukiz
W „Kropce nad i” wystąpił Kukiz i zaprezentował to czego w polskiej polityce brakuje najbardziej: myślenie instytucjonalne. Gdy słuchamy prezesa PiS to wiemy, że jest to facet od wzbudzania strachu, gdy słuchamy Kukiza to słyszymy faceta, który naprawdę chce zmienić Polskę, który myśli jak naprawić swoją Ojczyznę, a nie jak zdobyć władzę, by wykończyć swoich przeciwników. „Myślenie instytucjonalne” jest rozpoznawalne od razu nawet przez człowieka, który o polityce nie ma pojęcia: J. Kaczyński tropi „układy” i agentów, Kukiz zastanawia się, co zrobić by uniemożliwić funkcjonowanie „układów” i jak przy pomocy ustaw i administracji wyłapać agentów. „Myślenie instytucjonalne” charakteryzuje polityków nowoczesnych, „myślenie układowe” – polityków archaicznych. Kukiz jest swoistym cudem, ponieważ jest jedynym politykiem nowoczesnym w Polsce i mimo, że jest amatorem czyli człowiekiem, którego zawodowi politycy powinni już dawno wykończyć, walczy nadal, uczy się, ba – umie opinii publicznej pokazać, że pomiędzy Kukizem sprzed trzech miesięcy a Kukizem dzisiaj, postęp jest niewyobrażalny.
To inny człowiek – Monika Olejnik była zaskoczona odpowiedziami piosenkarza, który ulega powolnej metamorfozie i zmienia się na naszych oczach w polityka. Rewelacyjna była propozycja by senat mianował sędziów. Rewelacyjny był cały dyskurs nawołujący Polaków do zastąpienie „emocjami” a la POPiS, myśleniem racjonalnym – myśleniem politycznym. Kukiz nie jest, tak jak Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński, uczniem Lecha Wałęsy. Jest politykiem ludowym, słucha tego co niepokoi ludzi a nie doradców, którzy – tak jak Kurski – wyszukują haki na przeciwników. Kukiz jest jedynym politykiem w Polsce, w sensie jak definiuje się ten zawód na Zachodzie. Reszta to zawistni amatorzy.
Panuje teraz moda na krytykowanie Kukiza, pojawiają się nawet książki na jego temat. Nikt nie zadał sobie pytania, kim byli Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński po dwóch latach swojej działalności politycznej. Otóż przypominam: byli przydupasami Wałęsy, jego sługami, czego prezes PiS do dzisiaj nie może zapomnieć. Kukiz jest samodzielny, myśli na własny rachunek, uczy się na swoich błędach, a nie na błędach narodu, bo trzeba przypomnieć, że to dzięki niekompetencji prawicowych polityków takich jak Olszewski, Macierewicz i Kaczyńscy, komuniści zmonopolizowali Sejm w 1993 i przez cztery lata ustanowili władzę oligarchii, która do dzisiaj rządzi w Polsce. Głosujmy na Kukiza. Nie słuchajmy zazdrośników, którzy wyją z zawiści na widok piosenkarza, który stał się ludowym przywódcą.
Piotr Piętak
Paweł Kukiz podczas wystąpienia na zjeździe w Katowicach, 17 września 2015.
Piotr PIĘTAK (1953) – inżynier, informatyk i polityk, w latach 2006-2007 podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji. Syn poety Stanisława Piętaka. Na początku lat 80. związany z opozycją demokratyczną, w stanie wojennym przedstawiono mu zarzuty powielania i kolportażu nielegalnych wydawnictw, postępowanie jednak umorzono w związku z amnestią. Od 1986 pracował jako informatyk programista, m.in. we Francji i Belgii. Był szefem projektów informatycznych m.in. w Master Cards, Credit Lyonnais i GAN. Działał w Ruchu Wolnego Oprogramowania, był także koordynatorem grupy roboczej PiS ds. informatyzacji administracji publicznej. W latach 2006-2007 sprawował funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Zasiadał w zespole ds. przygotowania reformy infrastruktury informatycznej państwa. W 2008 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 odmówił jednak przyjęcia odznaczenia, motywując to oceną własnego zaangażowania w ruch opozycyjny lat 80. oraz krytycznym stosunkiem do prezydentury Kaczyńskiego. Jest redaktorem portalu mediologia.pl
Kukiz jest najnowocześniejszym i najskuteczniejszym polskim politykiem. To, że po tak zmasowanym ataku mainstreamu utrzymał poparcie i wystawił kompletne listy wyborcze w całej Polsce świadczy o wielkiej energii jego ruchu.