Polska-Europa

W obronie „zakazywanej pamięci”

Foto 123 lutego br. lwowscy radni uchwalili apel do radnych sejmiku województwa podkarpackiego w którym zarzucili „otwarte zakłamywanie roli Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w historii Ukrainy i próbę narzucenia Ukraińcom fałszywą wizję przeszłości”. Apel ten odnosi się do przyjętej pod koniec grudnia rezolucji podkarpackich samorządowców w sprawie „upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach na dawnych Kresach Wschodnich przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i UPA”.

Foto 2Lwowscy radni uznali, iż „oświadczenie to jest prowokacyjne i jest wyrazem ingerencji w wewnętrzne sprawy Ukrainy”, będąc zarazem „nieudolną próbą narzucenia przez Polskę Ukraińcom skrajnie zaangażowanej i wykrzywionej wizji historii Ukrainy w ubiegłym stuleciu”. Zarzucili również że „w latach 1918-1920 rękoma Rosji i Polski doprowadzono do zniszczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej”…

W OBRONIE „ZAKAZYWANEJ PAMIĘCI” – cały artykuł.

Foto 1. Symboliczny nagrobek w zespole pomnikowym Martyrologii Narodu Polskiego na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Napis: O POLAKACH WOŁYNIA. Masowo mordowanych w latach 1939-1945. ONI GROBÓW NIE MAJĄ! Ciała ofiar wrzucano do: dołów, studni, bagien, palonych budynków. Ślady mordów zatarto! W 60-tą rocznicę apogeum tragedii. Lipiec 2003 – RODACY.

Foto 2. Tablica Ofiar Wołynia w zespole pomnikowym Martyrologii Narodu Polskiego na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Napis na tablicy: PAMIĘCI POLSKIEJ LUDNOŚCI CYWILNEJ WYMORDOWANEJ W LATACH 1943-1945 NA WOŁYNIU I KRESACH POŁUDNIOWO-WSCHODNICH. KRESOWIACY.

Strona internetowa Dolnośląskiego Ośrodka Studiów Strategicznych oraz blog Ośrodka na Salon24.

Sławomir KRAKOWCZYK. Absolwent stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant w Zakładzie Studiów nad Geopolityką Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr, specjalizuje się w zakresie historii i teorii konfliktów zbrojnych oraz teorii strategii. Członek Dolnośląskiego Ośrodka Studiów Strategicznych (DOSS).

Dziękujemy panu dr Sławomirowi Krakowczykowi za wyrażenie zgody na przedruk artykułu na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.