Praca

Przemysłowe serce Europy

PrzemysłJeśli przyjrzeć się mapie przemysłowej Unii Europejskiej, to można dojść do wniosku, że Czechy to przemysłowe serce Europy (MAPKA).

Wszystkie region tego państwa maja ponad 30-procentowy udział produkcji przemysłowej w PKB. Ocywiście to złudzenie. Przemysłową potęgą Europy są Niemcy, natomiast Europa Środkowa i Wschodnia jest zapleczem dobrze wyszkolonej, słabiej płatnej siły roboczej, która idealnie nadaje się do zaspokajania potrzeb produkcyjnych przede wszystkim Niemiec, ale także całej Unii plus inwestorzy światowi.

Południowe Niemcy, Czechy i południowo-zachodnia Polska, część Słowacji, Austria, Węgry, aż po Bułgarię i Rumunię – to miejsce, gdzie skoncentrowany jest europejski przemysł.

Jeśli popatrzeć na najbardziej uprzemysłowione regiony, to jest w europejskiej pierwszej dziesiątce jest 7 niemieckich i po jednym w Polsce, Bułgarii i Holandii.

Istotnym uzupełnieniem tej mapy jest zestaw regionów, gdzie mamy największy udział nakładów na badania i rozwój (GRAFIKA). Na 13 regionów, 6 jest niemieckich.

Żeby jeszcze dopiąć sprawę biznesowo, należałoby zestawić poziom inwestycji zagranicznych w krajach – producentach przemysłowych i wielkość dochodów z tych inwestycji. Jak wiemy, ta statystyka jest dla Polski bardzo nieprzyjemna.

Andrzej Szczęśniak

{gallery}gospodarka/ekonomia/15_11_09_przemyslowe_serce{/gallery}

 

Eurostat regional yearbook 2015. A statistical portrait of the EU across the regional spectrum , 9 October 2015
industry-share-value-added EU across the regional spectrum 1-09102015-AP-EN.pdf

Źródło: Blog paliwowy Andrzeja Szczęśniaka – Szczesniak.pl – Paliwa, Energia, Polityka

Andrzej SZCZĘŚNIAK (ur. 1958) – ekspert rynku ropy i paliw, gazu płynnego i ziemnego, bezpieczeństwa energetycznego i polityki energetycznej. Wydawca serwisów internetowych i publikacji branżowych. Publicysta gospodarczo-polityczny, często obecny w programach róznych stacji telewizyjnych. Z wykształcenia kulturoznawca, w latach 80-tych – w opozycji antykomunistycznej, prywatny przedsiębiorca, od 1991 roku w sektorze naftowym, w Polskiej Izby Paliw Płynnych (od 1992, prezes w latach 1995-2001), prezes zarządu Konsorcjum Gdańskiego SA (1999-2002), Polska Organizacja Gazu Płynnego (2002-2006), współpraca z Centrum im. Adama Smitha (2002-2006), od maja do grudnia 2006 r. w Grupie LOTOS S.A., początkowo dyrektor regionu Centrum, od sierpnia Prezes zarządu „LOTOS Partner”, obecnie – niezależny. Właściciel m.in. portalu Prawica.net, uczestnik Ruchu na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.