Bałtyk

Program morski Eugeniusza Kwiatkowskiego z 1945 roku


W swoim „Wielkim Programie Morskim” z 1945 roku Eugeniusz Kwiatkowski, przedwojenny wicepremier i budowniczy Gdyni, pisał o potrzebie wielkiego zaangażowania społecznego, ambicji każdej nadmorskiej społeczności lokalnej do zrealizowania wizji, którą sam określał słowami:

„całe Wybrzeże musi przedstawiać obraz porządku i zagospodarowania”.

Te dalekosiężne plany powstawały i częściowo realizowane były w niezwykle trudnych powojennych warunkach odbudowy i podnoszenia kraju ze zgliszcz wojennych. Ale przecież po pierwszej wojnie światowej warunki wcale nie były lepsze, a w wielu dziedzinach nawet gorsze, a mimo to potrafiono wcielać w życie jeszcze bardziej śmiałe wizje. Ten sam Eugeniusz Kwiatkowski stał na czele wielkich międzywojennych przedsięwzięć gospodarczych – Centralnego Ośrodka Przemysłowego (COP) czy budowy portu w Gdyni – realizowanych z ogromnym entuzjazmem pomimo skrajnie niekorzystnych warunków.

O planach Eugeniusza Kwiatkowskiego, z których wiele oczekuje jeszcze na realizację, pisze dr Piotr Dwojacki z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, który bardzo życzliwie odnosi się do naszych przedsięwzięć popularyzujących problematykę morską w Koszalinie. Dzięki niemu będziemy mogli w jednym z kolejnych artykułów przedstawić również śmiałą wizję budowy portu jachtowego w… centrum Koszalina, wysuniętą przed kilkoma laty przez najstarszego w Polsce czynnego profesora – Witolda Andruszkiewicza. (mr)

 

PROGRAM MORSKI EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO Z 1945 ROKU – cały artykuł

 

Dziękujemy dr. Piotrowi Dwojackiemu za wyrażenie zgody na przedruk skrótu referatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.