Pomorze 1945

Pociąg pancerny pod Bobolicami

Panzerzug77Wiedza historyczna na temat zdobycia przez Armię Czerwona Koszalina w marcu 1945 roku jeszcze do niedawna posiadała dotkliwą lukę. Wiadomo, że 3 Korpus Pancerny Gwardii gen. Aleksandra Panfiłowa, ruszył 24 lutego 1945 z okolic Człuchowa w kierunku Koszalina do uderzenia rozcinającego na pół całe ugrupowanie niemieckie na Pomorzu. Niektórzy historycy koszalińscy utrzymują jednak, że Korpus nie napotkał znaczącego oporu i w zasadzie posuwał się do przodu bez poważniejszych walk. Dlaczego zatem, pokonanie 100-120 km odcinka do morza, zajęło szybkiej jednostce pancernej aż 6 dni, skoro w normalnych warunkach do pokonania tej odległości potrzeba niecałego dnia? Dlaczego Koszalin został opanowany dopiero po 8 dniach od ruszenia ofensywy, skoro podejścia do niego – według zapewnień tych historyków – były praktycznie pozbawione niemieckich pozycji obronnych. Z pomocą w przynajmniej częściowym wyjaśnieniu tej zagadki przychodzi nam młody historyk z Miastka, Jarosław Lemański, opisując nieznany dotąd epizod związany z marszem 3 Korpusu Pancernego Gwardii do morza i walką z pociągiem pancernym pod Bobolicami. Artykuł potwierdza przypuszczenia tych historyków, którzy od dawna wskazują, że ten marsz nie był tylko zwykłym spacerem. (red)

POCIĄG PANCERNY POD BOBOLICAMI – czytaj cały artykuł

Artykuł został pierwotnie opublikowany na stronie autorskiej Jarosława Lemańskiego (wspólnej z Przemysławem Bartosikiem) – Skrawki z historii – Centrum Pomorza.

Dziękujemy panu Jarosławowi Lemańskiemu za wyrażenie zgody na przedruk artykułu na naszym portalu.

2 komentarze do “Pociąg pancerny pod Bobolicami

  • Na jakimś forum czytałem, ze pociąg i czołg stały tam bardzo długo po wojnie, w polu bo linia kolejowa Grzmiąca-Polanów została zdemontowana i nigdy już nie powróciła. Dopiero w latach 50-tych pocięto wszystko na złom i wywieziono..

    Odpowiedz
  • Podobno był jeszcze drugi pociąg który operował po trójkącie Kołobrzeg, Koszalin, Białogard. Uległ samozniszczeniu 5 marca w Białogardzie, ale poza tym nic wiecej nie znalazłem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.