Panis Angelicus – Chlebie Anielski
Panis Angelicus na swe największe dni chwały musiał poczekać znacznie dłużej, bo aż do drugiej połowy XIX wieku. W 1872 roku muzykę do słów Tomasza z Akwinu napisał Cesar Franck. Panis Angelicus poszedł drogą wielkich utworów barokowych i stał się wielkim hitem, który wyszedł też poza muzykę klasyczną. Doczekał się wielu nagrań z udziałem największych śpiewaków i śpiewaczek. Bardzo dużo jest wykonań instrumentalnych. Jest to też jeden z ulubionych hymnów śpiewanych przez chóralne zespoły kościelne na całym świecie. Są też adaptacje jazzowe a także całkowicie nowoczesne wykonanie elektroniczne i popowe. Te ostatnie moim zdaniem są bardzo nieudane.
Cóż, Panis Angelicus jest tak piękne, że naprawdę trudno byłoby utrzymać tę jakość w dużo większym dziele.
Miłego słuchania.
PANIS ANGELICUS – CHLEBIE ANIELSKI – cały artykuł
Czytaj również:
—————–
Autor prowadzi na platformie blogowej Salon24.pl dwa znakomite blogi muzyczne: pod pseudonimem classical_blueslover – blog o muzyce klasycznej oraz jako blueslover – blog o „bluesie i pochodnych”. Oprócz tego, z drugim współautorem prowadzi własną stronę Feel the Blues with all that Jazz.
—————–
Dziękujemy Autorowi (classical_blueslover) za wyrażenie zgody na przedruk artykułów i możliwość popularyzowania muzyki.
Wszystkie wykonania piękne. Osobiście polecam Katherine Jenkins z chórem męskim i Andrew Johnston też z chórem, ale też Nana Mouskouri. Nie wiem dlaczego, ale wykonania na kobiece glosy bardziej do mnie przemawiają. Klasykiem są wykonania Bocelliego i Pavarottiego. Rosjanie nie czują kultury muzyki Kościoła rzymskiego, w tym wykonaniu przebija duch prawosławia.
Tłumaczenie Leopolda Staffa, który – mało kto o tym wie – był również genialnym tłumaczem hymnów Tomasza z Akwinu:
Chleb się anielski człowieczym staje
I kres obrazom dawnym zadaje,
Nędzarz-sługa cudu doznaje:
Swojego Pana spożywa.
Inne tłumaczenie Panis Angelicus – chyba najbardziej znane – dokonane przez ks. Tadeusza Karyłowskiego:
Anielską strawę śle ludziom dłoń Boga,
Chleb z nieba – figur uwieńcza rząd długi,
Wszechświata Władca, o dziwnie wieść błoga!
Pokarmem staje się sługi!