Blogi koszalińskie

Orliki – to się naprawdę udało!

W listopadzie 2007 roku, podczas swego sejmowego expose, premier Donald Tusk zapowiedział budowę ponad 2 tysięcy Orlików. Po kilku miesiącach ruszył specjalny program rządowy „Moje boisko – Orlik 2012”. Utworzono szybką ścieżkę załatwiana formalności oraz maksymalnie uproszczono procedury. Program szybko zyskał ogromne uznanie samorządów, natychmiast posypała się też lawina wniosków o dofinansowanie – w sierpniu 2008 roku było już ich 1200. Pierwszego w Polsce Orlika otworzył premier Tusk 1 czerwca w Izdebkach, w gminie Nozdrzec na Podkarpaciu. Niektóre gminy budują Orliki obok istniejących już obiektów, które zamieniają się w ten sposób w solidne kompleksy sportowe. W listopadzie 2009 roku minister sportu Adam Giersz dokonał otwarcia Orlika numer 800 w Koczale w powiecie człuchowskim, a sam powiat stał się jednocześnie pierwszym w Polsce powiatem posiadającym Orlika w każdej gminie.

Koszalińskie Orliki w fotografii – OBEJRZYJ NA FORUM

Program ORLIK jest przykładem pożądanego przez samorządy modelu działania instytucji państwa. Ministerstwo Sportu i Turystyki wykupiło projekt od autorów i udostępniło na swojej stronie internetowej. Można stamtąd pobrać dosłownie wszystko, co jest niezbędne do budowy, począwszy od certyfikatów zawodowych projektantów, poprzez szczegółowe specyfikacje niezbędne do przetargów, a na planach i projektach skończywszy. Projekty zawierają rysunki techniczne, wyliczenia inżynierskie, listę materiałów budowlanych, szczegółowy opis robót poszczególnych branż (budowlanej, melioracyjnej, elektrycznej, sanitarnej) jak i elementów (nawierzchnie, ogrodzenia, oświetlenie). Nie zapomniano o wyposażeniu boisk, a nawet o niezbędnym do gry sprzęcie sportowym. Zastosowano nowoczesne a zarazem funkcjonalne rozwiązania, m.in. modułowy system zabudowy zaplecza obiektu. A wszystko po to, żeby maksymalnie uprościć przewlekłe procedury i uzgodnienia, które w Polsce często paraliżują zamiary samorządów. Uruchomiono również specjalną procedurą administracyjną, która krok po kroku ustala dla samorządów sposób postępowania, włącznie z gotowymi do pobrania wzorami wniosków i umów. To samo dotyczy założeń i rozliczeń finansowych.

W Koszalinie zrealizowano 7 Orlików, kolejny jest w tej chwili w fazie realizacji. W roku 2008 wykonano dwa kompleksy boisk wielofunkcyjnych przy Szkołach Podstawowych Nr 10 (ul. Chopina) i 17 (ul. Wańkowicza). W grudniu 2009 roku trzeci obiekt przy Szkole Podstawowej Nr 18 (ul. Staszica). W kolejnych latach 2010-2011 zrealizowano następne cztery boiska w ramach wspomnianego programu: przy Szkole Podstawowej Nr 4 (ul. Podgórna), na Osiedlach Wenedów i Jamno-Łabusz oraz przy ul. Głowackiego w miejscu dawnego lodowiska. Obecnie powstaje boisko na osiedlu Raduszka.

Krzysztof Wojnicki

Jeden komentarz do “Orliki – to się naprawdę udało!

  • Orliki dobra rzecz , ciekawe jak długo wytrzymają napór wandali i złodziei. Chociaż ostatnimi czasy jakby mniej niszczycielskiej pasji w mieszkańcach Koszalina pochodzenia Kretomińskiego. 😮

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.