JOW a Państwo

Matematyka i polityka

JOWPo drugiej wojnie światowej, która obaliła międzywojenne, totalitarne reżimy powstałe w Europie Zachodniej i Japonii oraz zwróciła uwagę na potrzebę demokracji i przestrzegania praw człowieka, świat zachodni stał się areną dynamicznej ekspansji reform konstytucyjnych i powstawania nowych społeczeństw obywatelskich. W wielu krajach Zachodu dokonywano zmian w sposobie wyłaniania reprezentacji parlamentarnych i eksperymentowano w poszukiwaniu optymalnych systemów wyborczych. Proces ten jeszcze się nie zakończył. Warto więc przyjrzeć się największym potęgom gospodarczym świata, które jednocześnie charakteryzują się stabilnymi systemami konstytucyjnymi i stanowią dojrzałe społeczeństwa obywatelskie. Ci najlepsi to kraje grupy G-7, a więc USA, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, Francja, Kanada i Włochy.

MATEMATYKA I POLITYKA – cały artykuł na stronie statycznej.

Jednym z przykładów na to, że JOW „działa” jest również nasz portal i przygotowane przez nas prezentacje. Są one wynikiem obywatelskiego zaangażowania i całkowicie społecznej pracy. Podobną energię obywatelską, ale w nieporównywalnie większej skali, uruchomi w Polsce zmiana ordynacji – z partyjnej na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Jeden komentarz do “Matematyka i polityka

  • Po wojnie wszystkim krajom odpowiedzialnym za wybuch II wojny światowej (Niemcy, Japonia, Włochy, częściowo kolaborująca Francja-Vichy), zwycięzcy Amerykanie i Anglicy zafundowali nie własna ordynację wyborczą (jednomandatową), którą się szczycą, ale ordynację tzw. proporcjonalna, która wyklucza naród z procesu demokratycznego a cała władze oddaje w ręce liderów partyjnych (włącznie z władzą mianowania posłów). Zrobili to dlatego, ze kraj z ordynacja partyjną łatwo poddać swojej kontroli i nim sterować. Powojenna historia tych krajów – Japonii , Włoch, Francji i Niemiec – to powolne wyzwalanie sie z więzów ordynacji partyjniackiej i stopniowe dochodzenie do systemu większościowego z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. W Niemczech Adenauer już w latach 60-tych zabiegał o wprowadzenie ordynacji JOW, ale alianci się nie zgodzili.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.