Wydarzenia

Krzysztof Majka ambasadorem w Republice Korei

Foto 1Krzysztof Majka, polityk i dyplomata, koszalinianin, został ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Korei (Korea Południowa). W Koszalinie znany jest głównie z czasów kiedy reprezentował ówczesne województwo koszalińskie w Senacie RP. Zaprosił wtedy do Koszalina prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, stając na czele społecznego komitetu organizującego historyczną wizytę. Przewodniczył również komitetowi budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W okresie poprzedzającym akcesję do Unii Europejskiej pełnił funkcję przewodniczącego senackiej komisji odpowiedzialnej za ten proces. Do Seulu wyjeżdża w najbliższych dniach z żoną Zofią. Dotąd na czele ambasady w Seulu stała Katarzyna Kraj-Szostak, tymczasowy chargé d’affaires.

Foto 2Krzysztof Majka (ur. 1949) ukończył studia na Politechnice Gdańskiej, następnie uzyskał stopień doktora. Pracował jako nauczyciel akademicki na Politechnice Koszalińskiej. Od 1993 roku pełnił funkcję konsula w Bombaju. Działał w Gdańskim Towarzystwie Naukowym oraz w Stowarzyszeniu Inżynierów i Mechaników Polskich. W latach 1997–2001 był senatorem IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, wybranym w województwie koszalińskim. Przewodniczył senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Pierwszy przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie w latach 1998-2001, organizator historycznej wizyty prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Koszalinie w 2000 roku. W 2001 roku objął stanowisko ambasadora RP w Indiach (akredytowanego lub działającego w charakterze obserwatora również w Bhutanie, Nepalu, Sri Lance, Bangladeszu oraz na Malediwach). Pełnił tę funkcję do 15 maja 2008. Po powrocie do kraju został wicedyrektorem departamentu Azji w MSZ. Obecnie (2011), ponownie obejmuje kierownictwo stałej polskiej misji dyplomatycznej. (ah)

RYSZARD KACZOROWSKI W KOSZALINIE – zdjęcia oraz przemówienia

REPUBLIKA KOREI (KOREA POŁUDNIOWA). Powierzchnia lądowa: 97 tys. km2 (Polska – 312 tys. km2), gęstość zaludnienia – 500 osób/km2 (Polska – 121 osób/km2) ludność – ok. 50 mln (Polska – 38 mln). Republika Korei jest republiką parlamentarną o systemie prezydenckim. Głowa państwa (prezydent) wybierana jest w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję (brak możliwości reelekcji). Władzę wykonawczą sprawuje rząd na czele z premierem powoływanym przez prezydenta. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego, wybieranego systemem mieszanym na 4 lata. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Korei 1 listopada 1989 r. Pięćdziesiąt lat wcześniej Korea zaliczała się do najbiedniejszych krajów na świecie, obecnie wśród 20 najlepszych gospodarek świata. Przemysł znany jest głównie z produkcji wyrobów elektronicznych i samochodów. Korea Płd. ma jeden z najlepszych systemów edukacji na świecie. Jest także jednym z krajów, który przeznacza największe kwoty na głowę ucznia i studenta.

Foto 1. Krzysztof Majka z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim (zginął w katastrofie smoleńskiej) w chwilę po podpisaniu aktu erekcyjnego budowy pomnika Marszałka Piłsudskiego – koszalińska delegatura Urzędu Wojewódzkiego, luty 2000 (Foto: Tadeusz Rogowski)
Foto 2. Krzysztof Majka, jeszcze jako konsul RP w Bombaju, przed tablicą wyrażającą wdzięczność władzom indyjskim w Balaczadi za udzielenie podczas II wojny światowej gościny tysiącom polskich dzieci.

3 komentarze do “Krzysztof Majka ambasadorem w Republice Korei

  • Jedyny koszaliński polityk zasługujący na miano polityka. Wszystkiego najlepszego Krzysztofie, powodzenia Zosiu!

    Odpowiedz
  • Przyłączamy się wszyscy do życzeń. Pan Krzysztof Majka będzie dobrze reprezentował Rzeczypospolitą. Koszalin jest z Pana dumny.

    Odpowiedz
  • Porządny człowiek, znałem jeszcze zanim został politykiem i dyplomatą. W Koszalinie na kilka lat, zanim nie wyjechał, nadał słowu „polityka” właściwy wymiar. Jako jedyny zjednoczył wszystkie kanapy i skłonił je do zgodnego współdziałania. Potrafił twardo zawalczyć o imponderabilia, ale miał też nieprzeciętne zdolności poszukiwania kompromisu. Nikogo nie odrzucał, dla wszystkich znalazł miejsce i zajęcie z pożytkiem dla dobra wspólnego. Obcy mu był elitaryzm i wyobcowanie obecnych elit koszalińskich. Nigdy nie zaparł się Koszalina, zawsze mówił, że to jego miejsce na ziemi. Żal, ze go nie ma w Koszalinie, ale Polsce jest bardziej potrzebny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.