Koszalin na Google Maps już w nowych granicach
Firma Google zaktualizowała granice Koszalina na swoich mapach dostępnych w popularnym serwisie Google Maps. Jeszcze niedawno granice obejmowały tylko teren miasta przed przyłączenia Jamna i Łabusza. Obecnie można obejrzeć miasto już po zmianach, z naniesionymi nowymi nazwami ulic na siedemnastym koszalińskim osiedlu – Jamno-Łabusz. Odcinek dawnej drogi z Koszalina do Jamna, nie jest już jamneńską ulicą Koszalińską, ale koszalińską ulicą… Koszalińską. Z kolei dawna droga z Jamna do Łabusza, to obecnie dwie ulice: Północna oraz Starowiejska. Najbardziej wysuniętą na północ ulicą Koszalina leżącą w dawnym Łabuszu, jest ulica Ratowników WOPR. Obok znajdują się dwie pięknie nazwane ulice: Trzech Dębów oraz Róży Wiatrów. Wiele ulic na Łabuszu ma typowo morskie nazwy: Wikingów, Korsarzy, Wilków Morskich. W Jamnie, dawna droga z Jamna na przystań tramwaju wodnego nazywa się Promowa, z kolei boczna uliczka, przy której niedawno wybudowano kompleks sportowy Orlik, nosi nazwę Orlików.
Niestety, na tym nowości się kończą, bowiem Google Maps nie dokonał aktualizacji zdjęć satelitarnych, a zdjęcia bardziej szczegółowe (o wyższej rozdzielczości) nie obejmują połowy Jamna i całego Łabusza. Widzimy więc Koszalin zatrzymany w czasie, gdzieś około roku 2007 lub 2008. Nie dostrzeżemy na mapie wielu nowych elementów miasta, które ożywiają i unowocześniają dzisiejszy krajobraz, przede wszystkim nowych inwestycji – gotowej już hali widowiskowo-sportowej, filharmonii budowanej w parku, czy nowego baru McDonald’s przy alejach Monte Cassino, którego na mapie jeszcze nie zaczęto nawet budować. Nie będziemy w stanie dojrzeć żadnego z ośmiu istniejących kompleksów sportowych Orlik, ponieważ dopiero rozpoczyna się budowa pierwszego z nich przy szkole „dziesiątce” na ulicy Chopina.
Nie rozpoczęła się jeszcze budowa nowych wolno stojących obiektów uczelnianych za Politechniką przy ul. Śniadeckich, które dziś są już na ukończeniu, nie ma też funkcjonującej już obecnie nowej szkoły za kościołem Ducha Świętego. W miejscu budowy pierwszego odcinka zewnętrznego ringu miasta, między ulicami 4 Marca a Połczyńską, nadal rosną krzaki, a dawno wyburzona kamienica na przedłużeniu osi ulicy 4 Marca, wciąż stoi sobie w najlepsze. Jedynym inwestycyjnym terenem, który nie wymaga aktualizacji, bo wygląda tak samo jak w 2008 roku, jest wielka ziejąca pustką dziura przy galerii Emka.
Firma Google udostępniła swój darmowy program Google Maps w 2005 roku i jest to jeden z tych cudownych wynalazków, które sprawiły, że świat skurczył się do rozmiarów globalnej wioski. Dzięki serwisowi, wzbogaconemu o dodatkową funkcję Google Street View, możemy spacerować ulicami Nowego Jorku lub zaglądać do okien domów londyńskich mieszczuchów. Trudno nawet wymienić wszystkie korzyści jakie zyskali ludzie na całym świecie dzięki rewolucyjnym rozwiązaniom firmy Google. Niestety, radość psuje nam stanowczo za wolna aktualizacja zdjęć satelitarnych i planów miasta. Od Gooogle Maps nie oczekujemy historycznych map Koszalina, sprzed lat pięciu, ale map bieżących, wciąż na nowo aktualizowanych, służących mieszkańcom 100-tysięcznego miasta i turystom. Google Maps to przecież zapis teraźniejszości, a nie zakurzony atlas historyczny.
KAKTUS KOLCZASTY
Nieforemny ten Koszalin, przydałoby sie duże wybrzuszenie w kierunku zachodnim :-*
[quote name=”jadzik”]Nieforemny ten Koszalin, przydałoby sie duże wybrzuszenie w kierunku zachodnim :-*[/quote]
Skwierzynka tez zbyt mocni wrzyna sie w nasze terytorium, czas na wyrownanie granic 🙂
Na osiedlu KTBS na Unii Europejskiej też stoi tylko jeden budynek ktorych jest juz jkilka
Aktualna mapa Koszalina przypomina mi ona biegnącego królika……..tylko dokąd?
Czytam ze zdjecia nie sa zaktualizpwane na mapie,moze nie kazali jeszcze pokazywac,az sprzedadza tam dzialki,trzeba sprawdzic kto tam jest wlascicielami.