Książka

Historia chrześcijaństwa – komplet 10 tomów

Foto 1W czasach gdy wszystko co katolickie jest oczerniane, szkalowane, albo skazywane na zapomnienie, warto odkryć na nowo dziedzictwo cywilizacyjne kościoła. Poznać korzenie, dzieje, dokonania, katolickiej cywilizacji łacińskiej. W dziele odkrywania katolickich korzeni i dziedzictwa będzie niezwykle pomocna „Historia chrześcijaństwa”, na którą składa się 10 ilustrowanych tomów formatu A4 autorstwa historyków z wielu krajów.

Na kartach „Historia chrześcijaństwa” czytelnicy znajdą historie kościoła katolickiego od ewangelistów do dnia dzisiejszego. Informacje o najważniejszych wydarzeniach z dziejów kościoła. Historie najważniejszych postaci w kościele katolickim. Opis procesów społecznych które kształtowały kościół przez wieki. Opis życia codziennego wiernych na przestrzeni wieków. Wszystko zilustrowane najpiękniejszymi dziełami sztuki katolickiej.

Foto 2W tomie pierwszym czytelnicy znajdą informacje o losach pierwszych chrześcijan do 180 roku. Wiadomości o początkach chrześcijaństwa. Życiu Jezusa, od zapowiedzi jego narodzin, poprzez życie i nauczanie, do męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania. Dziej apostołów i ich następców. Losy pierwszych wspólnot chrześcijańskich i kościoła powszechnego.

Tom drugi obejmuje lata od 180 roku do 381. Losy kościoła w świecie dominacji politycznej Rzymu. Dynamiczny rozwój kościoła, jego organizacje, życie religijne, sztukę. A także herezje zagrażające jedności kościoła.

Losy kościoła w okresie schyłkowym Cesarstwa Rzymskiego są tematem tomu trzeciego. Czytelnicy poznają dramat schizmy wschodniej. Upadek cesarstwa. Rozwój Cesarstwa Bizantyjskiego. Kształtowanie się nauczania katolickiego. Działalność misyjną kościoła. Postaci wybitnych teologów wczesnego średniowiecza. Chrystianizacje Europy Zachodniej. Początki konfliktu z islamem. Obecność żydów w katolickiej Europie.

Tom czwarty opisuje zderzenie chrześcijańskiej zachodniej Europy z pogańskimi ludami północy, wschodu, i południa. Tom piąty ukazuje czytelnikom kształtowanie się potęgi średniowiecznej Europy. Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Dążenia kościoła do niezależności od władzy świeckiej. Rozwój życia monastycznego. Misje katolickie. Wszystko to na tle przemian politycznych, naukowych i kulturowych.

Tom szósty ukazuje XIV wieczne początki nowożytnej historii kościoła. Europę targaną wojnami, głodem i zarazami. Działalność zakonów franciszkanów i dominikanów. Niewolę awiniońską. Upadek Bizancjum. Rozwój herezji w Europie, i reakcje kościoła na nie. Narodziny i rozwój kultury renesansu, epokę odkryć geograficznych i rozwoju nauki. Tom siódmy dotyczy dramatu reformacji i sukcesów kontrreformacji.

Ósmy tom z serii „Historia Chrześcijaństwa” zawiera informacje o sytuacji kościoła w oświeceniu. Epoce rozwoju nienawiści do katolicyzmu, władzy absolutnej. Podjęciu przez kościół walki o przetrwanie.

W przedostatnim tomie opisane zostały losy kościoła na przełomie XIX i XX wieku. W czasach wzmożonej ateizacji, objawień maryjnych, pierwszego soboru watykańskiego. Aktywnej postawie kościoła wobec wyzwań społeczeństwa industrialnego, rozwoju katolickiej nauki społecznej. Wybitnych papieży Leona XIII i Piusa X. Walki z modernizmem w kościele.

Ostatni tom „Historii chrześcijaństwa” opisuje czasy po I wojnie światowej. Pontyfikat papieża Piusa XI i Piusa XII. Sprzeciw kościoła wobec komunizmu i nazizmu. Cierpienia kościoła podczas II wojny światowej. Posoborowe zmiany w kościele. Pontyfikat Jana Pawła II i Bendyka XVI.

Jan Bodakowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.