Ruch JOW

Apel do Kongresu w Poznaniu

Sucha Besk.W poniedziałek 8 marca rozpoczął się w Poznaniu Kongres 20-lecia Samorządu Terytorialnego. Uczestniczy w nim ok. 1200 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków. Kongres odbywa się w rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie z 8 marca 1990 roku. Uczestniczy w nim Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński, który w swoim wystąpieniu powiedział m.in.: „Byłem przez kilka lat życia prezydentem Warszawy. Nigdy w życiu nie czułem osobiście w swoim ręku tak wielkiej władzy jak wtedy”. Na Kongresie obecny jest również marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który powiedział, że najlepszymi parlamentarzystami są ci, którzy przeszli szkołę samorządową, ponieważ potrafią patrzeć na sprawy od strony społeczeństwa. O popularności samorządów świadczy to, że wielu parlamentarzystów zazdrości im pozycji. Eurodeputowany Jan Olbrycht (PO) poinformował, że samorządy dysponują obecnie majątkiem 52 mld euro, wytwarzają 14,1 proc. PKB, a wśród wydatków publicznych samorządy wydają ok. 33 proc.

Konferencja w Suchej Beskidzkiej (5-6 marca 2010). Prof. Jerzy Przystawa (z lewej) z prof. Bernardem Owenem, który kieruje centrum badań porównawczych nad wyborami w Paryżu (Centre d’Etudes Comparatives d’Elections – CECE) oraz wykłada w IPAG-Paris II, renomowanym francuskim instytucie prawa administracyjnego. Foto: www.jow.pl

Dwa dni wcześniej, w Suchej Beskidzkiej zakończyła się Ogólnopolska Konferencja pod hasłem „Poseł z każdego powiatu”. Uczestnicy Konferencji wystosowali Apel do Kongresu 20-lecia Samorządu Terytorialnego w Poznaniu, który publikujemy poniżej.

Apel
uczestników Ogólnopolskiej Konferencji „Poseł z każdego powiatu”
Sucha Beskidzka, 5-6 marca 2010 roku
do Kongresu 20-lecia Samorządu Terytorialnego w Poznaniu

Wśród przemian społecznych i ustrojowych, zapoczątkowanych w 1989 roku, szczególne znaczenie ma reforma samorządowa, której skutkiem było gruntowne przeobrażenie przede wszystkim Polski gminnej i powiatowej. Reforma ta wyzwoliła ogromną energię społeczną, pozwoliła rosnąć i rozwijać się „małym ojczyznom”, dając ich obywatelom poczucie współuczestnictwa i satysfakcji z przemian dostrzegalnych gołym okiem.

Nabyte przez 20 lat doświadczenie samorządnego kierowania gminami i powiatami, pozwala nam także jaśniej widzieć relacje między „dużą Ojczyzną” i „małymi ojczyznami”, pomiędzy aparatem państwa a samorządami, w szczególności na tym najniższym szczeblu, jakim jest gmina. Z perspektywy dwudziestolecia dostrzegamy, że na przekór od początku deklarowanym zamiarom decentralizacji państwa, mamy do czynienia raczej z tendencją odwrotną, coraz więcej decyzji zapada w „centrali”, natomiast kłopoty i skutki nieumiejętnego i złego administrowania państwem przenoszone są na barki samorządów. Aparat państwa prawie bez reszty zawłaszczyły partie polityczne, a stanowiska rządowe stały się politycznymi synekurami, rozdzielanymi nie według kompetencji lecz partyjnych zasług. Jest to tym bardziej dotkliwe, że do partii politycznych należy znikomy procent obywateli. W małych gminach, daleko od centrali, partie praktycznie nie istnieją, natomiast rządzą wszystkim. W ten sposób demokracja przerodziła się w partiokrację.

Dla coraz większej liczby obywateli staje się oczywistym, że głównym elementem tego szkodliwego procesu jest wadliwa ordynacja wyborcza do Sejmu, która odebrała obywatelom możliwość kandydowania bez wpisania się w struktury partyjne. Dlatego ze wszystkich stron dochodzą głosy domagające się zasadniczego zreformowania prawa wyborczego. Takim głosem było stanowisko uchwalone rok temu przez Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich w Rudzie Śląskiej. Zgromadzeni tam przedstawiciele ok. 300 miast polskich domagali się otwartej debaty konstytucyjnej i w swoim stanowisku zapisali:

W tej debacie konstytucyjnej nie powinno zabraknąć dyskusji nad ordynacją wyborczą do Sejmu, ponieważ w demokratycznym państwie określenie sposobu wyłaniania reprezentantów społeczeństwa nie może być wyłącznym przywilejem wybranych, ale decydować o tym powinni wyborcy. Dlatego najbardziej właściwym rozwiązaniem tej sprawy byłoby referendum obywatelskie.

Zgromadzenie Ogólne podkreśliło pozytywne doświadczenie bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i dało wyraz przekonaniu, że właściwym krokiem pożądanej reformy państwa byłoby wprowadzenie zasady jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Stanowisko to zakończone zostało apelem:

Oczekujemy, że Rząd, Parlament i Prezydent zainicjują poważną, ogólnopolską debatę konstytucyjną, zachęcą do wzięcia w niej udziału obywateli i stworzą warunki dla jej prawidłowego odbycia.

Z ubolewaniem stwierdzamy, że te oczekiwania samorządowców polskich zostały zawiedzione. Po upływie roku, pomimo że weszliśmy już w fazę prezydenckiej i samorządowej kampanii wyborczej, elity partyjne nadal pozostają głuche na te żądania i oczekiwania społeczne i w dalszym ciągu dają wyraz przekonaniu, że tylko one mają prawo decydować o tych najważniejszych rozstrzygnięciach ustrojowych i politycznych.

Jubileusz dwudziestolecia przywrócenia Polsce samorządu terytorialnego stanowi właściwą okazję, żeby zwrócić uwagę partyjnych polityków na fakt, że Polska należy do obywateli a nie do partii politycznych i ich liderów. Zwracamy się więc z apelem o przypomnienie rządzącym ubiegłorocznej uchwały Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich i poparcie naszego żądania otwarcia nieskrępowanej debaty publicznej włączającej wszystkie środowiska obywatelskie.

Z upoważnienia Konferencji,

Starosta Suski
Andrzej Pająk

4 komentarze do “Apel do Kongresu w Poznaniu

  • Kochani Samorządowcy zebrani w Poznaniu!
    Błagam, nie zapomnijcie tylko o sprawie JOW, najważniejszej sprawie dla Polski i dla samorządów.
    Owocnych obrad! Sercem jesteśmy z Wami!

    Stefan Romecki,
    radny miasta Koszalina, wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego Miasta Koszalina

    Odpowiedz
  • Mam pytanie czy juz ktos wie od Was,czy na kongresie byla mowa o..JOW..to jedyny ratunek dla kraju,

    Odpowiedz
  • [quote name=”Waldek”]Mam pytanie czy juz ktos wie od Was,czy na kongresie byla mowa o..JOW..to jedyny ratunek dla kraju,[/quote]

    Podobno Patron Honorowy Ruchu JOW prezydent Poznania zapisał sie do partii, więc na Kongresie sprawy JOW już nie podejmowano. Uchwały Kongresu dotycza spraw finansowania gmin i zarządzania nimi. Za kilka dni będziemy mieli więcej informacji. Jedni mówią, że to zła wiadomość, inni przeciwnie – że bardzo dobra i że przybliża nas do wprowadzenia JOW w Polsce. Na razie nie wiemy jak jest naprawde, na dwoje babka wróżyła. 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.