Slowianszczyzna

Wspomnienie o Słowianach Połabskich – Obodryci i Wieleci

Publikujemy drugi z trzech odcinków cyklu Adama Sengebuscha o Słowianach Połabskich, tym razem o Wieletach i Obodrytach, potężnych plemionach słowiańskich zamieszkujących tereny dzisiejszych Niemiec. Autor, na podstawie źródeł historycznych i podróżny studyjnych w opisywane miejsca, zadaje kłam twierdzeniom niemieckiej historiografii o szybkim zaniku Słowiańszczyzny na terenach Połabia. Adam Sengebusch pisze: „Oczywiście, zrozumiałą jest germańska troska o wyświetlenie przede wszystkim dziejów swych językowych protoplastów, ale ignorowanie lub co gorsza, fałszowanie bardzo istotnego rozdziału historii nie służy Prawdzie. Całe szczęście, że odpór przytoczonym tezom dawali i nadal czynią to z mniejszym lub większym powodzeniem polscy naukowcy. Brakuje może bardziej intensywnej popularyzacji historii etnicznej wymienionych terenów, lecz w związku ze wzmagającym się zainteresowaniem własną przeszłością szerokich rzesz obywateli naszego kraju jest to – jak sądzę – wyłącznie kwestią czasu.”

 

WSPOMNIENIE O SŁOWIANACH POŁABSKICH – OBODRYCI I WIELECI – cały artykuł

 

2 komentarze do “Wspomnienie o Słowianach Połabskich – Obodryci i Wieleci

  • Niezwykle ciekawe artykuły pana Sengebuscha, moim zdaniem sensacyjne. Ciekawe, dlaczego nie zajmują się tym polskie instytucje kultury, dlaczego nie promują takich autorów i nie przekazują tej wiedzy. Dzisiaj media podały, ze muzeum w Kołobrzegu odkopuje i „przywraca do stanu świetności” hitlerowskimi czołg. W Koszalinie chcieli rozkopywać cmentarze niemieckie, ekshumować ofiary sowietów i prowadzić śledztwa w sprawie zbrodni sowietów na hitlerowcach. A Erica odbywa podróż po Pomorzu i ma zamiar zajechać do Rumii, żeby zobaczyć swój „utracony” majątek, pozostawiony przez uciekającego tatusia w mundurze hitlerowskiej armii. Ciekawe, gdzie tu jakieś władze polskie są i czy państwo polskie ma na terenie Pomorza jeszcze swoich przedstawicieli, bo zaczynam w to wątpić.

    Odpowiedz
  • D końca września na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie prezentowana będzie wystawa „Świat Słowian i Wikingów”. Jak widać są jeszcze instytucje, które słowiańskim dziedzictwem zajmują się.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.