Podmorski gazociąg Baltic Pipe wyszedł na ląd w Polsce
Zakończyła się budowa morskiej części gazociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę ze złożami u wybrzeży Norwegii przez Danię. Niełatwa operacja przejęcia rurociągu z dna morskiego na ląd w okolicy miejscowości Pogorzelica koło Niechorza przebiegała w kilku etapach.
Na odległość ok. 1500 od plaży podpłynął specjalistyczny statek „Castoro Sei”(pol. Bóbr Sześć). Jest to półzanurzalna jednostka do układania rur, składająca się z dwóch kadłubów połączonych z górnym pokładem dziesięcioma kolumnami. Ma długość 152 m, mieszka na nim 354 osób (załoga i ekipa budowniczych rurociągu). Wyposażony jest w dwie suwnice bramowe o udźwigu 134 ton oraz 400-tonową wciągarkę do układania rur. „Castoro Sei” utrzymuje swoją pozycję i porusza się do przodu dzięki systemowi cumowania składającemu się z dwunastu kotwic o wadze 25 ton każda, połączonych z 125-tonowymi wciągarkami.
„Gazociąg był przeciągany na brzeg ze statku „Castoro Sei” za pomocą stalowej liny (o długości 1500 m i średnicy 119mm). Linę podaną przez „Castoro Sei” przyciągała od strony lądu wyciągarka wewnątrz wstępnie przygotowanego wcześniej 800-metrowego i głębokiego na 2 metry wykopu. Pod plażą i klifem wydrążono natomiast tunel o średnicy ok. 2 metrów i długości ok. 600 m. Dzięki zastosowaniu technologii mikrotunnelingu gazociąg został ułożony pod plażą i klifem zapewniając tym samym brak wizualnej ingerencji w linię brzegową oraz otoczenie inwestycji na lądzie” – opisuje na Twitterze całą operację Baltic Pipe.
W ten sposób zakończono morski odcinek gazociągu. Do wykonania pozostaje jeszcze fragment gazociągu u wybrzeży duńskiej Zelandii, wraz z wyjściem na brzeg. Za ten odcinek odpowiada jednak również polski Gaz-System, ogólnokrajowy operator gazociągów przemysłowych, więc termin zakończenia tych prac do końca roku nie wydaje się być zagrożony.
Gazociąg Baltic Pipe ma być gotowy w październiku 2022 roku. Utworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. (tr)
Zdjęcie: „Castoro Sei” (Wikipedia, CCO 1.0)
Źródło: Baltic Pipe
Infografika: Baltic Pipe