Historia KoszalinaHistoria PomorzaKoszalinPomorzePomorze - pole walki

32 dywizja z Koszalina atakuje Polskę


71 lat temu z Koszalina ruszyła na wojnę 32. Dywizja Piechoty Wehrmachtu, która już podczas kampanii wrześniowej 1939 roku dała się poznać jako jedna z najbardziej agresywnych niemieckich dywizji. Mimo upływu tylu lat, wiedza na temat dywizji i świadomość jej roli w II wojnie światowej jest w Koszalinie niewielka. Nie pomagają w jej zrozumieniu bardzo liczne, ale mało wartościowe lub wręcz przemilczające fakty publikacje. Dlatego przygotowaliśmy dla naszych Czytelników prawdziwy rarytas – pierwsze opracowanie działań niemieckiej 32 Dywizji Piechoty z Koszalina w kampanii przeciwko Polsce w 1939 roku, autorstwa Tadeusza Rogowskiego. Artykuł ma charakter popularny, ale oparty jest na solidnej wiedzy historycznej i dokumentach źródłowych, przede wszystkim codziennych komunikatach Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu (OKW – Oberkommando der Wehrmacht), rozkazach dowódcy niemieckiej Grupy Armii „Północ” (Heeresgruppe Nord) oraz poważnych opracowaniach naukowych. Zawiera mało znane fakty historyczne o sensacyjnym dla współczesnych Koszalinian charakterze. Autor podjął też próbę zobrazowania sytuacji na dwóch mapkach, a także dobrał i opracował zdjęcia archiwalne z odcinków, na których walczyła 32 DP Wehrmachtu z Koszalina. Zachęcamy do lektury. (ah)

 

32 DYWIZJA Z KOSZALINA ATAKUJE POLSKĘ – cały artykuł

 

6 komentarzy do “32 dywizja z Koszalina atakuje Polskę

  • O mein Gott ! hitlerowskie żołdactwo podpalało Warschau a koszalińskie „miłośniki” i „historyki” nic o tym do dzisiaj nie wiedzieli 😀
    Dzięki za artykuł Tadziu! 🙂

    Odpowiedz
  • Wielkie dzięki za bardzo ciekawe opracowanie. Imponuje ogrom wiedzy i ilość szczegółów zawartych w jednym artykule. Mam nadzieję, że to nie ostatnia publikacja pana Tadeusza Rogowskiego z tej „serii”. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • W najbliższą niedzielę (5 września br.), w Krojantach pod Chojnicami, odbędzie się widowisko historyczne, upamiętniające jeden z epizodów Wojny Obronnej 1939 roku – szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Kulminacyjnym punktem widowiska, w granicach godz. 16.00, będzie [b]odtworzenie szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich z 1 września 1939 r.,[/b] dowodzonego przez pułkownika Mastalerza.

    Program imprezy:

    [b]Niedziela, 5 września
    Część patriotyczno – religijna [/b]

    10.45 – Uroczyste otwarcie. Wprowadzenie warty honorowej oraz pocztów sztandarowych. Podniesienie flagi państwowej na maszt.
    11.00 – Powitanie gości;, złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich przy drodze Chojnice-Tczew, Apel Poległych, Hymn Ułański, Polowa Msza Święta.

    [i][b]Dokończenie w nastepnym komentarzu[/b][/i]

    [i]Na podstawie materiału nadesłanego przez pana Mariusza Romana.[/i]

    Odpowiedz
  • Dokończenie

    [b]Część plenerowa [/b]

    13.30 – Widowisko historyczno – militarne: „Szarża Pod Krojantami”, oraz prezentacja klubów jeździeckich.
    14.00 – Widowisko „Szarża pod Arcelinem w 1920 r.”.
    14.30 – Koncert Orkiestry Garnizonowej z Elbląga, a następnie prezentacja bryczek i powozów.
    15.25 – Pokaz musztry szwadronu kawalerii oraz XV Bieg Ułański.
    16.20 – Inscenizacja „Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich 1.09.1939 r.”.
    17.00 – Defilada i prezentacja wszystkich uczestników widowiska.
    17.15 – Występ zespołu BIG Band z Chojnic.

    ok. 120 km od Koszalina warto to zobaczyĆ!!!!

    Odpowiedz
  • Mój śp. Dziadek walczył w Modlinie w 1939 roku. Opowiadał o tym wiele. Walczył w 28 dywizji piechoty który miał koszary w cytadeli w Warszawie. , Urodziłem się w Koszalinie ale nigdy nie wiedziałem że do mojego śp. Dziadka strzelali Niemcy z Koszalina.On tez chyba nie wiedział albo nie chciał mi powiedzieć.

    Odpowiedz
  • Ciekawy tekst ,w sumie mało o tym się mówi,a szkoda.Takie podstawowe wiadomości są potrzebne wtedy nie byłoby problemu z tłumaczeniem czy miasto było wyzwolone czy zdobyte.Kto wie czy mój przodek Antoni Wolak z Taraża nie starł się na Pomorzu z 32 z Koslin…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.