Wydarzenia

Święto pionierów Koszalina (zdjęcia)

PionierzyW sobotę 10 maja, pionierzy Koszalina przeżywali swoje wielkie święto. Podczas ustanowionego przez Radę Miejską na ich cześć Dnia Pioniera (w 69 rocznicę przybycia dużej grupy osadników z Gniezna) oddano hołd tym wszystkim, którzy organizowali nowe życie w Koszalinie, odbudowywali miasto, przynieśli w swoich sercach Polskę i etos polskiej państwowości odzyskanej w 1918 roku.

– To dzięki wam Koszalin jest dziś nie tylko polskim miastem, ale również miastem dobrze zorganizowanym, pięknym, w którym żyją otwarci na świat i na ludzi mieszkańcy – dziękował im prezydent Koszalina, Piotr Jedliński. Część parku przy ul. Piastowskiej, gdzie w nowym miejscu stanął pomnik „Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy”, otrzymała nazwę Skweru Pioniera.

Podczas uroczystości odnowiono braterskie więzi między dwoma miastami, których losy tak bardzo splotły się ze sobą – Koszalinem i Gnieznem. Uczestniczący w uroczystościach Jacek Kowalski, prezydent pierwszej historycznej stolicy Polski – Gniezna, był poruszony pamięcią historyczną Koszalinian. Swoich współobywateli sprzed 69 lat, którzy przybyli do Koszalina nazwał „bohaterami” i określił jako „ludzi pełnych niesamowitej odwagi”.

– W kontekście sytuacji na świecie, nikt nie mógł nawet przypuszczać czy pokój jest trwały, czy Koszalin ostatecznie pozostanie polski. Jechali w nieznane – świat zbudowany z obietnic, bez najmniejszych realnych gwarancji – mówił prezydent Jacek Kowalski. – Oprócz dobytku spakowanego w podróżne toboły przywieźli ze sobą coś znacznie cenniejszego – Polskę, dziedzictwo Piastów, królów – pierwszych władców naszego Kraju, białego orła w czerwonym polu i biało-czerwoną flagę, dumnie łopoczącą na wietrze.

– Mnie, prezydenta królewskiego Gniezna, przepełnia dziś niebywała duma. Przywożę wam dziś serdeczne uściski od bratniego Gniezna i zapewnienie, że wszyscy chlubimy się waszymi dokonaniami – zakończył prezydent Gniezna.

W uroczystości uczestniczyli również syn i córka pierwszego starosty koszalińskiego, Edmunda Dobrzyckiego. Prezydent Piotr Jedliński przypomniał, że to właśnie on przyjechał do Koszalina 8 maja 1945 roku jako pełnomocnik rządu, stanął na czele 500 pierwszych osadników, wyznaczył burmistrza i doprowadził do otwarcia pierwszej szkoły. Już 1 czerwca podjął decyzję o nadaniu nazw pierwszym trzem ulicom Koszalina. Pierwszy starosta, na mocy podjętej przez radnych przed rokiem decyzji, też już ma już swoją ulicę w Koszalinie (odcinek obwodnicy od Gnieźnieńskiej do Połczyńskiej).

W krypcie przed pomnikiem, żołnierze koszalińskiego pułku przeciwlotniczego, którzy wystawili pododdział reprezentacyjny i wartę honorową, umieścili skrzynię z dziewięcioma urnami z ziemią z pól bitewnych Pomorza Środkowego. Krypta została przykryta ciężką granitową tablicą z wykutym napisem: „Urny z ziemią z Wałcza, Podgajów, Mirosławca i Kołobrzegu – miejsc bitew stoczonych od stycznia do marca 1945 roku z Niemcami przez Wojsko Polskie na terenie Ziemi Koszalińskiej”. Orkiestra z centrum szkolenia sił powietrznych odegrała pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego (Marsz Pierwszej Brygady). (tr)

 

{gallery}historia/pionierzy/14_05_10_pomnik{/gallery}

 

 

Jeden komentarz do “Święto pionierów Koszalina (zdjęcia)

  • Wszystkim pionierom – tym z Gniezna, zburzonej Warszawy, utraconego Wilna i Lwowa, z Pomorza, Wielkopolski, Śląska, Małopolski, Kieleckiego, Polski centralnej, a także repatriantom z Niemiec, ZSRR, Francji, przesiedleńcom z Bieszczad – CZEŚĆ!

    Żołnierzowi Polskiemu broniącemu Pomorza w 1939 roku i walczącemu o Pomorze w 1945 roku – CHWAŁA!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.