Trwa budowa Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe)
Główny element TBM (maszyna drążąca tunel), który będzie wykonywał podziemny przewiert pod plażą dla podmorskiego gazociągu Baltic Pipe w gminie Rewal, dotarł już do Polski. Wybranie metody bezwykopowej pozwoli na zachowanie wydm i roślinności w miejscu wyjścia rurociągu na ląd.
Projekt Baltic Pipe (Korytarz Bałtycki, Gazociąg Bałtycki), to jedna ze strategicznych inwestycji, która wraz z innymi (dywersyfikacja źródeł energii) pozwoli na uzyskanie niezależności energetycznej przez Polskę. Jest to system gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę o przepustowości 10 mld m³ rocznie. Będzie przesyłał gaz kopalny z Norwegii (szelf norweski, podłączenie do istniejącego gazociągu do Europy na Morzu Północnym) przez Danię (tłocznia gazu na wyspie Zelandia) przez Bałtyk do Polski.
Długość rurociągu w polskich obszarach morskich wraz z wyjściem na ląd w Niechorzu Pogorzelicy wyniesie ok. 56 kilometrów. Gazociąg wyjdzie z morza w podziemnej betonowej obudowie, a pierwszym tzw. suchym spawem (punkt połączenia gazociągu podmorskiego z infrastrukturą lądową) będzie znajdował się 600 m od brzegu. Żeby nie naruszyć wydm i klifu przybrzeżnego odcinek zostanie poprowadzony pod linią brzegową metodą bezwykopową.