Dlaczego Ukraina potrzebuje większościowego systemu wyborczego
Powodzenie Ukrainy jako suwerennego, demokratycznego i przyjaznego Polsce państwa nie zależy tylko od czynnika militarnego. Równie ważnym warunkiem powodzenia jest urządzenie życia państwowego w przyszłości, przede wszystkim – przyjęcia właściwej ordynacji wyborczej, sprzyjającej integracji Ukrainy, wyrażaniu woli narodu i budowaniu silnej państwowości, a nie działającej w kierunku przeciwnym. Tym właśnie zagadnieniom poświęcony jest znakomity artykuł Marcina Skubiszewskiego, w którym wykorzystuje swoją wiedzę zdobytą m.in. w Ruchu obywatelskim JOW, założonym 20 lat temu przez nieżyjącego już prof. Jerzego Przystawę.
Autor przeciwstawia się popularnej na Ukrainie opinii, że system większościowy jest gorszy, wyjaśniając, że opinia bierze się ze złych doświadczeń związanych z manipulacjami wyborczymi. Dalej ukazuje zalety ordynacji większościowej, szczególnie ważne w sytuacji w jakiej znajduje się obecnie Ukraina – umożliwia utworzenie rządu przez jedną partię i rządzenie pozwalające na realizację programu wyborczego. Żeby uzmysłowić czytelnikom, z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się w czasach kryzysów ordynacja proporcjonalna, sięga do przykładu Republiki Weimarskiej i Adolfa Hitlera.
Autor, który był obserwatorem wyborów na Ukrainie, wykazuje zupełne rozminięcie się oczekiwań wyborców z rzeczywistością kształtowaną przez ordynację partyjniacką. Polemizuje też z mitem ordynacji proporcjonalnej, jakoby wprowadzała ona jakieś bliżej niezdefiniowane „proporcje” poglądów i umożliwiała ich wyrażanie w życiu państwowym i publicznym. Otóż, pisze Skubiszewski, decyzje proporcjonalne nie istnieją, istnieją tylko decyzje większości.
Niestabilne rządy, wielomiesięczne negocjacje międzypartyjne w celu utworzenia rządu, głosowanie na anonimowe osoby schowane za szyldami partyjnymi, zamiast na konkretne osoby – to wady, które w sytuacji Ukrainy mogą poważnie zaciążyć na życiu państwowym, których jednak Ukraina może uniknąć, wykorzystując m.in. negatywne doświadczenia polskie z dominującą ordynacją proporcjonalną, w rzeczywistości partyjniacką.
Redakcja koszalin7.pl
DLACZEGO UKRAINA POTRZEBUJE WIĘKSZOŚCIOWEGO SYSTEMU WYBORCZEGO — czytaj cały artykuł
Wiadomość sprzed chwili:
[b]Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał dekret o rozwiązaniu parlamentu. Przedterminowe wybory do Rady Najwyższej odbędą się 26 października – poinformowała na Twitterze administracja prezydencka w Kijowie.[/b]