Rządowy fundusz dla gmin popegeerowskich
Rząd premiera Morawieckiego jest pierwszym rządem demokratycznym, który dostrzegł problemy mieszkańców wsi popegeerowskich i zamierza w sposób systemowy (fundusz krajowy) je rozwiązywać. Tworzy też szansę na poprawę warunków życia mieszkańców całego Koszalińskiego i Środkowopomorskiego, gdzie tych środków przypadnie proporcjonalnie więcęj.
„W 1991 roku zapadła decyzja o likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych; z dnia na dzień pół miliona ludzi zostało bez pracy, w środku szczerego pola, z dala od ośrodków miejskich. Pracownicy PGR-ów uwierzyli politykom, bo mieli nadzieję, że oni są elitą, że ich nie oszukają, że spełnią dane obietnice, tymczasem zostali przez nich ograbieni z resztek nadziei na lepsze życie. Górnicy otrzymali odszkodowania, mogli iść do pracy do innej kopalni, pracownicy PGR-ów zostali z niczym, mówiono, że nic im się nie należy, bo i tak wszystko przepiją”. (EwaRaczyńska, Onet Kobieta)
„Chcemy by szarość odziedziczona przez po-PGR-owskie wsie po PRL-u nareszcie została rozświetlona przez nowoczesność” – napisał premier Mateusz Morawiecki. – „Dlatego do końca 2020 roku powstanie specjalny fundusz inwestycyjny dla gmin, w których funkcjonowały PGR”.
W Polsce ta decyzja może nawet przejść niezauważona, ale na Pomorzu Zachodnim będzie powitana z dużym i zarazem miłym zaskoczeniem. Ta decyzja mówi o polskim Rządzie więcej, niż wielkie decyzje modernizacyjne czy inwestycyjne. (tr)