Tomasz - SpotkaniaWiara

Boski przyjaciel

Siostry zatem posłały do Niego wiadomość: „Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz” (J 11, 3)

Trzy rzeczy, które należy rozważyć.

1. Przyjaciele Boga niekiedy są doświadczani cieleśnie. Nie jest więc znakiem tego, że ktoś nie jest przyjacielem Boga to, że niekiedy jest doświadczany cieleśnie, jak fałszywie dowodził przeciwko Hiobowi Elifaz (Hi 4, 7): „Przypomnij proszę czy zginął kto niewinny, albo czy kiedyś zgładzono sprawiedliwych?”.

Ewangelia koryguje to, mówiąc: Panie, oto choruje ten, którego Ty kochasz (J 11, 3), a Księga Przysłów oznajmia: „Pan karci tego, którego miłuje, jak ojciec syna. którego lubi” (Prz 3, 12).

2. Siostry nie mówią: „Panie przyjdź i uzdrów go”, lecz wskazały jedynie na chorobę, mówiąc: Choruje. Oznacza to, że przyjacielowi wystarczy przedstawić jedynie potrzebę, bez jakiejkolwiek dodatkowej prośby. Przyjaciel bowiem, ponieważ chce dobra przyjaciela tak, jak dobra własnego, podobnie jak troszczy się o oddalenie zła, które go samego dotyka, tak samo troszczy się o oddalenie zła dotykającego swojego przyjaciela. A to najbardziej prawdziwe jest w odniesieniu do kogoś, kto najbardziej, najprawdziwiej miłuje: „Pan strzeże tych, którzy Go miłują” (Ps 145 [144], 20).

3. Owe dwie siostry pragnące uleczenia chorego brata, nie przyszły osobiście do Chrystusa, tak jak przyszedł paralityk (Łk 5, 18) oraz setnik (Mt 8, 5). A to ze względu na zaufanie, jakie miały w Chrystusie dzięki szczególnej miłości i zażyłości, jaką Chrystus okazywał wobec nich. I z pewnością zachował je od smutku, jak mówi Chryzostom: „Przyjaciel, jeśli wytrwa w stałości, będzie dla ciebie jak rówieśnik i z domownikami twymi poufale obcować będzie” (Syr 6, 11).

Thomas Aquinas

Źródło: Thomas Aquinas, Super Evangelium S. Ioannis Lectura 11, 1, 2. Polskie wydanie: Komentarz do Ewangelii Jana. Tłumaczył z łaciny: Tadeusz Bartoś OP. Wydawnictwo ANTYK – Marek Derewiecki. Dobór tekstów na podstawie: St. Thomas Aquinas (www.thomasofaquino.blogspot.com) oraz Facebook/St. Thomas Aquinas – według książki: St. Thomas Aquinas. Meditations for Lent. Passages selected by Fr. Mezard, O.P., trans. by Fr. Philip Hughes. London: Sheed and Ward, 1937.

Marta i Maria Magdalena. Caravaggio, olej na płótnie, 1598-1599, Detroit Institute of Arts.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.