Zdrowie

FAS – co to takiego

Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome) – tak nazywa się syndrom, który jest jedną z najczęstszych przyczyn upośledzenia umysłowego dzieci. 9 września na całym świecie obchodzony jest Dzień FAS, który ma uwrażliwić społeczeństwo, a w szczególności kobiety w ciąży, na konsekwencje związane ze spożywaniem alkoholu w tym czasie.

„Pragniemy zwrócić uwagę na zagrożenia wynikające ze spożywania nawet najmniejszej ilości alkoholu przez kobiety w ciąży dla ich dzieci” – pisze Antoni Szymański z Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w przygotowanym na Dzień FAS oświadczeniu. „Trzeba raz jeszcze podkreślić, że dla dziecka w łonie matki alkohol, nawet w małych dawkach, jest bardzo niebezpieczny” – czytamy dalej. „Dlatego też kobiety w ciąży nie powinny pić alkoholu. Wspierać je w tym powinni szczególnie ojcowie dzieci i członkowie rodzin. Alkohol spożywany przez kobietę w okresie ciąży to poważne zagrożenie życia, zdrowia i rozwoju dziecka”.

FAS to zespół zaburzeń rozwojowych występujący u osób, których matki spożywały alkohol w ciąży. U tych osób stwierdza się: niedobór wzrostu i wagi ciała, mały obwód głowy, wady w budowie twarzy, uszkodzenie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. Często występują też wady innych narządów. FAS jest nieuleczalny, a więc występuje u dzieci i dorosłych. Można jedynie, dzięki kompleksowej pomocy różnych specjalistów, pomóc osobom nim dotkniętym w lepszym funkcjonowaniu.

Polscy działacze ruchów pro-life (z angielskiego – „za życiem”) piszą w swoim oświadczeniu, że łożysko, które w normalnych warunkach chroni dziecko w łonie matki przed toksynami i zarazkami, nie chroni go przed alkoholem. „Już po kilku-kilkunastu minutach od wypicia alkoholu przez kobietę w ciąży alkohol dostaje się do jej krwi i do krwi jej dziecka” – czytamy.

Według danych PARPA (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) w Polsce rodzi się 3 dzieci z pełnoobjawowym FAS na 1000 żywo urodzonych, a dzieci z mniej nasilonymi uszkodzeniami poalkoholowymi znacznie więcej.

Plakat na Światowy Dzień FAS w Wielkiej Brytanii w 2012 roku. „Alkohol może uszkodzić mózg dziecka w dowolnym momencie ciąży, a to może oznaczać problemy przez całe życie dla Ciebie i Twojego dziecka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.