28
May

Dwupasmową jezdnię ulicy Zwycięstwa zajęły stoiska i ogródki gastronomiczne
Dwupasmową jezdnię ulicy Zwycięstwa zajęły stoiska i ogródki gastronomiczne

W Koszalinie rozpoczął się eksperyment, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest ograniczenie ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta i stworzenie większej przestrzeni dla pieszych, a tym samym ożywienie zupełnie wymarłego po godzinach urzędowania śródmieścia Koszalina. Dotychczasowa polityka władz polegała na wspieraniu centrów handlowych na przedmieściach, wyprzedano też lub wydzierżawiono lokale wokół Rynku Staromiejskiego m.in. zajmowane kiedyś przez restaurację Ratuszowa. W godzinach wieczornych wyłączano światło wokół Rynku i wzdłuż ulic dojazdowych. W krótkim czasie doprowadziło to praktycznie do wyeliminowania Rynku, jako najważniejszej przestrzeni publicznej miasta. Teraz ma się to zmienić.

Tegoroczny eksperyment polega na zamknięciu dla samochodów dwóch z czterech pasów ulicy Zwycięstwa na odcinku o długości ok. 500 m i ograniczeniu prędkości na pozostałych pasach do 30 km/h. Kilkudniowe obserwacje wskazują, że nie spowodowało to “zakorkowania” centrum miasta. (ap)

Be Sociable, Share!
Category : Drogi i ulice / Home / Komunikacja

Comments

Gringojan 31/05/2011

Ktoś wyraził opinię, iż experyment powinien trwać co najmniej dwa lata. Rzeczywiście, byłoby to obserwacja z “natury”, kilka dni to zdecydowanie za mało na poważne, miarodajne wnioski. Również “mini” zakres jest zbyt mały, powinno być, od góry, już OD PIŁSUDSKIEGO.

Dodaj komentarz