5
Aug

Osieki 2010
Osieki 2010

W Galerii Ratusz otwarto wystawę prac wykonanych podczas tegorocznego XIII Międzynarodowego Pleneru „Czas i miejsce dla sztuki” w Osiekach. W tym roku w spotkaniach w Osiekach brali udział artyści z Radomia, Katowic, Grudzisza, Lublina, Warszawy, Olkusza, Łodzi oraz Rzymu (Włochy) i Dniepropietrowska (Rosja). Koszalin reprezentowali: Ewa Miśkiewicz-Żebrowska, Dorota Waligóra, Katarzyna Gerlaczyńska, Andrzej Słowik i Dawid Żebrowski.

Międzynarodowy Plener Malarski w Osiekach jest jednym z najbardziej prestiżowych plenerów organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Wyjątkowość plenerów polega na tym, że spotykają się na nich artyści z różnych stron świata. W ciągu ostatnich 13 lat bywali tu twórcy m.in. z Danii, Finlandii, Niemiec, Bułgarii, Rosji, Słowacji czy Polski. Formuła imprezy pozostaje otwarta, co odzwierciedla się w prezentowanych pracach poprzez różnorodność klimatów, indywidualne podejście do zagadnień kompozycyjno-warsztatowych oraz sposobów kreacji twórczej. Artyści dają świadectwo własnych poszukiwań i interpretacji hasła Pleneru ukrytego pod pojęciem “Czas i miejsce dla sztuki”. Typowa dla Plenerów osieckich jest pojawiająca się co roku konfrontacja różnorodnych nurtów i osobowości malarskich, zaś Osieki na czas trwania Pleneru stają się miejscem rozmów o sztuce początkujące kontakty ze światem i odbiorcami sztuki współczesnej. Poprzez swoją otwartą formułę wzbogacają życie kulturalne naszego miasta i regionu, utrzymując jednocześnie ogólnokrajowe i międzynarodowe kontakty kulturalne.

Źródło: Urząd Miejski Koszalin

Tradycja Międzynarodowych Spotkań Artystów, Krytyków i Teoretyków Sztuki w Osiekach zapoczątkowana została 48 lat temu. Pierwszy plener, który rozpoczął tradycję tych wspaniałych spotkań zorganizowała grupa artystów: Jerzy Fedorowicz, Ryszard Siennicki, Ludmiła Popiel i Irena Kozera. Spotkania w Osiekach ożywiły wtedy twórczo, artystycznie i intelektualnie środowisko Koszalina. Jednak po kilkunastu latach osieckich spotkań (tj. w roku 1981), zrezygnowano z nich. Ponowne zainteresowanie spotkaniami w Osiekach powróciło w 1997 roku.

Nadal wybitni polscy i zagraniczni artyści, krytycy i historycy sztuki tworzą i dyskutują w tym samym miejscu – Dworku Osieckim, lecz w odmiennych czasach dla sztuki, o istotnych problemach współczesnego malarstwa. Nie jest to jednak kontynuacja dawnych Osiek, ani powrót do korzeni. Dziś mamy do czynienia z nową formułą spotkań, która jest wyrazem emocjonalnej i intelektualnej aktywności, sposobem na odczuwanie siebie i otaczającego świata, umiejętnością komunikowania się z nim.

Be Sociable, Share!
Category : Home / Kultura / Wystawy

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz