Home » Koszalin » Relacje » Katyń - Koszalin pamięta!

Dodano: 2010-04-16

Katyń - Koszalin pamięta!

Przed Pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego na koszalińskim cmentarzu odbyły się dzisiaj główne uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, kombatanci, weterani, młodzież. Oficerowie, żołnierze i funkcjonariusze. Poczty sztandarowe Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Pododdział Wojska Polskiego. Biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, duchowieństwo różnych wyznań, kapelani wojskowi. Poczty sztandarowe kombatantów, szkół, związków i stowarzyszeń. Parlamentarzyści, władze województwa i powiatu. Samorząd koszaliński z przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Czuczakiem, radnymi wszystkich klubów politycznych, wiceprezydentami Andrzejem Jakubowskim i Przemysławem Krzyżanowskim, sekretarzem miasta Piotrem Jedlińskim. Reprezentują także nieobecnego na uroczystości prezydenta Koszalina, Mirosława Mikietyńskiego. Delegacje zakładów pracy, mieszkańcy miasta i regionu.

Hymn państwowy, modlitwy, przemówienia. „Przypomnijmy jak to się zaczęło. Niemcy chcieli podbić świat i nim rządzić, więc ogłosili się nadludźmi. Polacy mieli być podludźmi” - mówi Bronisław Strzok, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Koszalinie, przypominając genezę II wojny światowej. „Nigdy nie wolno nam zapomnieć, że w tej wojnie zginęły miliony Polaków!”. Apeluje do młodych, żeby dobrze wykorzystali czas i zadawali jak najwięcej pytań jeszcze żyjącym potomkom zamordowanych na Wschodzie. „Dlaczego powinniśmy o tym jak najwięcej mówić? Nie dlatego, żeby uczyć nienawiści, ale po to, żeby pamiętać. A pamiętać trzeba, choćby dlatego, żeby to się więcej nie powtórzyło”.

Pomordowani, Zamęczeni, Zmarli, Zaginieni. Ich winą - POLSKOŚĆ. Oficer wyczytuje listę Ofiar, żołnierze odpowiadają wezwaniem o pamięć i chwałę. Pododdział Wojska Polskiego oddaje trzykrotną salwę honorową na cześć Ofiar. Zebrani śpiewają Rotę. Wieńce i kwiaty składają delegacje poszczególnych instytucji, służb, organizacji, zakładów pracy, obywatele miasta, goście przybyli na uroczystość z innych miejscowości. Radni Koszalina kładą 96 róż, symbolizujących Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Koszalin pamięta! (tr)Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click Click
Click Click Click


Podziel się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na naszym Forum w dziale Koszalin - Aktualności. Możesz także założyć nowy wątek i dyskutować na tematy, które interesują cię najbardziej.Koszalin7-info
Koszalin7-forum
Koszalinianie