Wednesday, Nov 13th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Pomorze Historia Pomorze słowiańskie, Pomorze germańskie

Pomorze słowiańskie, Pomorze germańskie

Email Drukuj PDF
Pomorze

- Historiografia niemiecka, niezależnie od okresu, ma bardzo germanocentryczne spojrzenie na dzieje. Oni nie piszą historii Niemiec, ale historię niemiecką, to jest deutsche Geschichte, która sięga tak daleko, jak sięgało osadnictwo niemieckie - mówi prof. Bogdan Wachowiak, redaktor czterotomowej edycji źródeł do polsko-kaszubskich dziejów Pomorza, wydanych w 2006 roku.

Zanim na Pomorzu rozpoczęło się niemieckie osadnictwo, od co najmniej 600-800 lat żyli tutaj pierwotni gospodarze tej ziemi - Słowianie. Według niektórych historyków - nawet jeszcze dłużej. Dopiero w XIII wieku niemieckojęzyczni osadnicy zaczynają przeważać w administracji. Ale nawet wtedy, proces germanizacji nie dokonuje się raptownie. Potrzeba było wielu wieków, żeby Słowianie - wyrzucani z miast, poddawani dyskryminującym a nawet rasistowskim zarządzeniom - zaczęli ustępować. Do roku 1648 (pokój westfalski kończący wojnę trzydziestoletnią) istnieje na Pomorzu historyczne państwo pomorskie, którym rządzą książęta z dynastii Gryfitów. Ta dynastia, pochodzenia słowiańskiego i prawdopodobnie piastowskiego, ma bardzo rozległe koligacje, również z polskimi rodami królewskimi (Anna Jagiellonka, żona Bogusława X). Językiem używanym w tym państwie jest język pomorski, z grupy języków słowiańskich.

Wszystkie te fakty nie przekonują jednak zwolenników historii niemieckiej, deutsche Geschichte (nie mylić z historią Niemiec), również rodzimych dziennikarzy i niektórych historyków, którzy nie przyjmują historycznych argumentów, a swoich krytyków oskarżają o uprawianie propagandy komunistycznej lub odgrzewanie haseł endeckich.

W tej sytuacji, powinny przemówić dokumenty i źródła pisane. Dwaj profesorowie, wybitni znawcy dziejów Pomorza, Bogdan Wachowiak i Zygmunt Szultka, uczestniczyli w przygotowaniu wydania czterotomowej edycji "Źródeł do kaszubsko-polskich aspektów dziejów Pomorza Zachodniego". Wywiad pochodzi z roku 2005.

POMORZE SŁOWIAŃSKIE, POMORZE GERMAŃSKIE - cały artykuł

"Źródła do kaszubsko-polskich aspektów dziejów Pomorza Zachodniego do roku 1945 t. 1-4". Redakcja: Bogdan Wachowiak. Wydawnictwo Poznańskie 2006.

Herb Pomorza Zachodniego z XV-XVII wieku. Kolejne pola począwszy od pierwszego górnego lewego to herby: księstwa szczecińskiego, księstwa pomorskiego (słupskiego), księstwa kaszubskiego, księstwa wendyjskiego, księstwa rugijskiego, władztwo Uznam, ziemi bardzkiej, hrabstwa choćkowskiego, księstwa wołogoskiego.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież