Thursday, Nov 14th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Obywatel Obywatelskość Sukces akcji przeciwko kłamstwom prasy amerykańskiej

Sukces akcji przeciwko kłamstwom prasy amerykańskiej

Email Drukuj PDF
Kłamstwo

- Milion podpisów chce zebrać Polonia w Ameryce pod petycją domagającą się zaniechania używania przez prasę amerykańską terminu "polskie obozy koncentracyjne" - pisaliśmy przed dwoma tygodniami, włączając się w akcję Polonii w USA prowadzoną przez Fundację Kościuszkowską. Miło nam poinformować, że akcja odniosła skutek. Jak informuje PAP i inne serwisy, redaktor amerykańskiej gazety "Wall Street Journall" Paul R. Martin włączył odpowiednie wytyczne w sprawie obozów do swego rodzaju podręcznika stylu i języka dla dziennikarzy - "The Wall Street Journal Essential Guide to Business Style and Usage". Brzmią one: "Skupcie się na tym: Nie było żadnych polskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Auschwitz i inne takie obozy na polskim terytorium były kierowane przez niemieckich nazistów".

Oczywiście walka nie jest jeszcze zakończona. W tym tygodniu wysokonakładowy tygodnik "Time" użył określenia "polski obóz śmierci w Sobiborze". Jednak Alex Storozynski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, już wezwał inne media w USA, aby poszły śladem "WSJ". Determinacja Polonii oraz oburzenie w kraju, wywołane kłamliwymi sformułowaniami, wyrażające się niemal 100 tys. podpisów pod petycją, w tym również mieszkańców Koszalina, pozwalają uwierzyć, że takie przypadki będą coraz rzadsze i spotykać będą się ze zdecydowanym przeciwdziałaniem Polaków na całym świecie. (ah)

Od czasów drugiej wojny w Iraku, symbolem zakłamania jest w USA iracki minister informacji reżimu Saddama Husajna. Czy dla Polaków takim symbolem staną się amerykańskie gazety?

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież