Sunday, Nov 17th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Obywatel Niemcy Niemieckie subwencje dla „imperium zła”

Niemieckie subwencje dla „imperium zła”

Email Drukuj PDF
Freundschaft

Gdy się śledzi dzisiejszy niemiecki dyskurs na temat upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz zjednoczenia Niemiec, można odnieść wrażenie, że wydarzenia te są zasługą rozsądnej i dalekowzrocznej polityki rządów RFN, rzekomej pokojowej rewolucji obywateli NRD, którzy zburzyli mur oddzielający ich od Niemiec Zachodnich oraz reform Michaiła Gorbaczowa. Natomiast „Solidarność” nie odegrała w tych wydarzeniach większej roli, a wkład Jana Pawła II wraz z Kościołem katolickim oraz Ronalda Reagana i jego polityki wobec Związku Sowieckiego jest wręcz pomijany. Tak oto kształtuje się na naszych oczach założycielski mit zjednoczonych Niemiec, który staje się też filarem ich polityki historycznej. Mit ten zakłamuje politykę rządów zachodnioniemieckich, które wspierały politycznie reżimy komunistyczne w NRD, Polsce i Związku Sowieckim, a nawet wręcz je subwencjonowały.

NIEMIECKIE SUBWENCJE DLA „IMPERIUM ZŁA” - cały artykuł

Artykuł ukazał się pierwotnie w „Rzeczpospolitej” z 7-8 listopada 2009. Czytaj też artykuł dr B. Musiała "Niemcy nie chcą mieć nic wspólnego z hitlerowcami".

Bogdan MUSIAŁ (ur. 1960) jest historykiem specjalizującym się w tematyce niemieckiej. W latach 1985-1998 studiował na uniwersytetach w Hanowerze i Manchesterze (historia, politologia i socjologia). Pod koniec lat 90. wziął udział w debacie wokół głośnej niemieckiej wystawy „Wojna wyniszczająca. Zbrodnie Wehrmachtu 1941-1944”. Od 2007 r. pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej. Autor książek „Rozstrzelać elementy kontrrewolucyjne!: brutalizacja wojny niemiecko-sowieckiej latem 1941 roku” oraz „Na zachód po trupie Polski”.

Serdecznie dziękujemy dr. Bogdanowi Musiałowi za wyrażenie zgody na przedruk artykułu na naszym portalu.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież