Monday, Jun 24th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Obywatel Polska-Europa Co myślą dzisiejsi wyznawcy Bandery

Co myślą dzisiejsi wyznawcy Bandery

Email Drukuj PDF
Ukraina

Nacjonalizm ukraiński dziś. Jaka jest jego siła? Czy jest on antypolski? Czy powinniśmy się go bać? Artykuł Marcina Skubiszewskiego, bratanka Krzysztofa Skubiszewskiego, który był pierwszym ministrem spraw zagranicznych wolnej Polski, jest bodaj pierwszą w naszej publicystyce próbą zrozumienia skomplikowanych zagadnień ukraińskich, w tym najtrudniejszych pytań na temat odwoływania się do banderowskiej ideologii w budowaniu ukraińskiej państwowości.

Polska opinia publiczna, zupełnie zaskoczona tempem i intensywnością wydarzeń u wschodniego sąsiada, zdezorientowana natłokiem informacji i nieodpowiedzialnymi wypowiedziami polityków, poddana została propagandowemu eksperymentowi w wykonaniu mediów głównego nurtu, o skali niespotykanej od czasów upadku PRL. W tej sytuacji w ocenie zagadnień ukraińskich dominować zaczęły uproszczenia i stereotypy, a Polacy niemal po połowie podzielili się na zwolenników i przeciwników przemian na Ukrainie. Tekst Marcina Skubiszewskiego przełamuje schematy i pozwala lepiej zrozumieć to wszystko, co dzieje się obecnie na Ukrainie.

Marcin Skubiszewski, choć sam jest wykształconym na francuskich uczelniach informatykiem, ukończył również studia z prawa publicznego, a dziś kontynuuje rodzinną tradycję zaangażowania w sprawy międzynarodowe oraz poszerzania oddziaływania demokracji w Europie. Jest wiceprezesem Fundacji imienia Krzysztofa Skubiszewskiego, której działalność polega głównie na wspomaganiu kontaktów naukowych między Polską a Europą Wschodnią.

Redakcja koszalin7.pl

CO MYŚLĄ DZISIEJSI WYZNAWCY BANDERY --- czytaj cały artykuł

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież