Monday, Jan 21st

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Obywatel Polska-Europa W obronie „zakazywanej pamięci”

W obronie „zakazywanej pamięci”

Email Drukuj PDF
Foto 1
Foto 2

23 lutego br. lwowscy radni uchwalili apel do radnych sejmiku województwa podkarpackiego w którym zarzucili „otwarte zakłamywanie roli Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w historii Ukrainy i próbę narzucenia Ukraińcom fałszywą wizję przeszłości”. Apel ten odnosi się do przyjętej pod koniec grudnia rezolucji podkarpackich samorządowców w sprawie „upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach na dawnych Kresach Wschodnich przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i UPA”.

Lwowscy radni uznali, iż „oświadczenie to jest prowokacyjne i jest wyrazem ingerencji w wewnętrzne sprawy Ukrainy”, będąc zarazem „nieudolną próbą narzucenia przez Polskę Ukraińcom skrajnie zaangażowanej i wykrzywionej wizji historii Ukrainy w ubiegłym stuleciu”. Zarzucili również że „w latach 1918-1920 rękoma Rosji i Polski doprowadzono do zniszczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej”...

W OBRONIE „ZAKAZYWANEJ PAMIĘCI” - cały artykuł.

Foto 1. Symboliczny nagrobek w zespole pomnikowym Martyrologii Narodu Polskiego na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Napis: O POLAKACH WOŁYNIA. Masowo mordowanych w latach 1939-1945. ONI GROBÓW NIE MAJĄ! Ciała ofiar wrzucano do: dołów, studni, bagien, palonych budynków. Ślady mordów zatarto! W 60-tą rocznicę apogeum tragedii. Lipiec 2003 - RODACY.

Foto 2. Tablica Ofiar Wołynia w zespole pomnikowym Martyrologii Narodu Polskiego na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Napis na tablicy: PAMIĘCI POLSKIEJ LUDNOŚCI CYWILNEJ WYMORDOWANEJ W LATACH 1943-1945 NA WOŁYNIU I KRESACH POŁUDNIOWO-WSCHODNICH. KRESOWIACY.

Strona internetowa Dolnośląskiego Ośrodka Studiów Strategicznych oraz blog Ośrodka na Salon24.

Sławomir KRAKOWCZYK. Absolwent stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant w Zakładzie Studiów nad Geopolityką Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr, specjalizuje się w zakresie historii i teorii konfliktów zbrojnych oraz teorii strategii. Członek Dolnośląskiego Ośrodka Studiów Strategicznych (DOSS).

Dziękujemy panu dr Sławomirowi Krakowczykowi za wyrażenie zgody na przedruk artykułu na naszym portalu.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież