Monday, Oct 21st

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Obywatel Patriotyzm Uroczystości z okazji wkopania pierwszego polskiego słupa granicznego na Odrze

Uroczystości z okazji wkopania pierwszego polskiego słupa granicznego na Odrze

Email Drukuj PDF
Czelin

W Czelinie pod Mieszkowicami w województwie zachodniopomorskim, w sobotę 2 marca odbędą się uroczystości wkopania pierwszego słupa granicznego na Odrze w 1945 roku. Weźmie w nich udział arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga (metropolia obejmuje również diecezję koszalińsko-kołobrzeską).

Uroczystości rozpoczną się od polsko-niemieckiej konferencji historycznej, w której udział wezmą naukowcy z Polski i Niemiec, m.in. Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, który wygłosi wykład "Pierwszy polski słup graniczny nad Odrą w 1945 roku". Interesująco zapowiada się wykład Gerda Ulricha Herrmanna z Muzeum w Seelow, zatytułowany "1. Armia Wojska Polskiego nad Odrą w 1945 r. Działania i wspomnienia z niemieckiego punktu widzenia" (bitwa o wzgórza Seelow, z udziałem I Armii Wojska Polskiego, była najcięższą bitwą o przełamanie niemieckich pozycji na Odrze i Nysie, i pierwszym etapem bitwy o Berlin).

O godzinie 14.00 w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Czelinie odbędzie się Msza św. celebrowana przez ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.

Na godz. 15.00 przewidziano inscenizację historyczną "Zanim sforsowano Odrę" z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów, którzy odtworzą jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Pomorza Zachodniego i Polski. Na zakończenie, piknik historyczno-wojskowy i żołnierska kuchnia. (ah)

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież