Tuesday, Oct 22nd

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Obywatel Myśl zachodnia Mentalnie Polacy na Ziemiach Zachodnich znaleźli się na bardzo niewygodnym gruncie

Mentalnie Polacy na Ziemiach Zachodnich znaleźli się na bardzo niewygodnym gruncie

Email Drukuj PDF
Konferencja

W naszym cyklu "Polska myśl zachodnia" rozpoczynamy publikacje artykułów Ryszarda Surmacza, historyka i dziennikarza, specjalizującego się w problematyce zachodniej. Autor z niezwykłą przenikliwością i znajomością rzeczy omawia uwarunkowania historyczne, polityczne i kulturowe Ziem Odzyskanych, wykazując przy zdumiewającą znajomość sytuacji mentalnej Polaków zamieszkujących te tereny (sam jest mieszkańcem Lublina). Poziom tych analiz stawia go wśród bardzo nielicznych polskich historyków i publicystów, którzy rozumieją doniosłość tych zagadnień dla przyszłości Polski.

Ryszard Surmacz: Ziemie zachodnie i północne to 1/3 terytorium państwa polskiego. Są najbardziej zmanipulowanymi i zakłamanymi ziemiami w Polsce. Polacy mentalnie tam znaleźli się na bardzo niewygodnym gruncie, a właściwie wobec jego braku - już nie jagiellońscy, a jeszcze nie piastowscy. Fakt ten może budzić zdziwienie, bo od 60-ciu kilku lat stąpają po tej ziemi i zupełnie nie zdają sobie sprawy z jej geopolitycznych uwarunkowań. W jaki więc sposób z tego wszystkiego można sklecić państwo?

Artykuł jest sprawozdaniem z konferencji naukowej "Myśl zachodnia: twórcy - koncepcje - realizacja do 1989 roku", która odbyła się w Szczecinie 21-22 października 2011. Nie ogranicza się jednak do konferencji, ale wykracza poza jej tematykę. Autor podejmuje własną refleksję nad stanem świadomości społeczeństwa Ziem Odzyskanych w kontekście uwarunkowań geopolitycznych i polskiej racji stanu. (zm)

 

"MENTALNIE POLACY NA ZIEMIACH ZACHODNICH ZNALEŹLI SIĘ NA BARDZO NIEWYGODNYM GRUNCIE" - cały artykuł

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież