Wednesday, Oct 23rd

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Obywatel Myśl zachodnia Myśl zachodnia Ruchu Narodowego w czasie II wojny światowej

Myśl zachodnia Ruchu Narodowego w czasie II wojny światowej

Email Drukuj PDF
Myśl zachodnia

W cyklu "Polska myśl zachodnia", przedstawiamy interesujący artykuł dr. Tomasza Kenara, młodego historyka ze Szczecina, odsłaniający zupełnie dziś nieznane karty polskiej historii. Tekst jest dostępny w Internecie, naszym zamiarem jest jedynie zwrócenie na niego uwagi czytelników zainteresowanych problematyką zachodnią .

Polska idea zachodnia jest głównie dorobkiem myśli narodowej demokracji, a jej ojcem był Jan Ludwik Popławski - nauczyciel ideowy Romana Dmowskiego - który jeszcze w XIX wieku sformułował jej zręby. Przed wojną młode pokolenie endecji wysuwało projekt granicy "Chrobrego" - objęcia polskimi granicami Prus Wschodnich, całego Górnego i Dolnego Śląska oraz wydłużenia polskiej linii brzegowej nad Bałtykiem po Kołobrzeg, a nawet Szczecin. Agresja niemiecka na Polskę i okupacja paradoksalnie urealniły te plany, było bowiem pewne, że Niemcy czy wcześniej czy później wojnę przegrają, i będą musiały zapłacić za swoje zbrodnie. Jak pisze autor, postulat granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej ustanowiono jednym z głównych celów wojennych wszystkich odłamów Ruchu Narodowego wraz z konspiracyjną organizacją wojskową obozu narodowego - Narodowymi Siłami Zbrojnymi (NSZ).

Zakłamywanie historii w okresie PRL doprowadziło niemal do wymazania z powszechnej świadomości tych chlubnych kart naszych dziejów, a także bohaterstwa działaczy ruchu narodowego, którzy podejmowali ryzyko największe. Zwykłe życie pod okupacją niemiecką oznaczało egzystencję w warunkach ciągłego zagrożenia represjami, wywózkami, łapankami i pacyfikacjami. Życie pod okupacją połączone z przystąpienie do organizacji podziemnej, w razie wpadki oznaczało w najlepszym razie obóz koncentracyjny. Ale życie pod okupacją niemiecką z równoczesnym głoszeniem haseł anektowania do Polski części terytorium Niemiec, aż po Odrę i Nysę, oznaczało, że wpadka równała się unicestwieniu człowieka. A jednak znaleźli się ludzie, powodowani patriotyzmem i ideą narodową, którzy takie hasła podjęli, głosili i rozpowszechniali, często płacąc cenę najwyższą. (zm)

MYŚL ZACHODNIA RUCHU NARODOWEGO W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ - cały artykuł

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież