Thursday, Nov 14th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Kultura Muzyka

Muzyka

Zawsze byłaś w moich myślach (Always On My Mind)

Email Drukuj PDF

Zawsze byłaśCała trójka autorów spotkała się w knajpce i od słowa do słowa postanowili napisać coś razem. Po paru dniach Always On My Mind była gotowa. Nawet nie przypuszczali, że będzie to ich najsłynniejsza piosenka. A początkowo na to nie wyglądało. Pierwsze nagranie w 1972 roku było dziełem Brendy Lee.

Twórco Zacny Gwiazd Świecących

Email Drukuj PDF

Boże NarodzenieKto napisał melodię także nie wiadomo. W XVII wieku hymnem zajął się papież Urban VIII. Przerobił go tak poważnie, że z oryginału pozostał tylko pierwszy tytułowy wers. Ten zrewidowany tekst włączył do Brewiarza w 1632 roku. Istniała groźba, że oryginalny

Poprawiony: sobota, 24 grudnia 2011 10:18

Panis Angelicus - Chlebie Anielski

Email Drukuj PDF

Panis AngelicusPanis Angelicus na swe największe dni chwały musiał poczekać znacznie dłużej, bo aż do drugiej połowy XIX wieku. W 1872 roku muzykę do słów Tomasza z Akwinu napisał Cesar Franck. Panis Angelicus poszedł drogą wielkich utworów barokowych i stał się wielkim hitem, który wyszedł też poza muzykę klasyczną.

Poprawiony: czwartek, 23 czerwca 2011 10:29

Haydn - Stabat Mater

Email Drukuj PDF

Stabat MaterJózef Haydn napisał Stabat Mater w 1767 roku. Dzieło to nigdy nie osiągnęło wielkiej sławy, takiej jak np. Stabat Mater Pergolesiego czy Rossiniego. Trochę to dla mnie zagadkowe chociaż wchodząc w czasy Haydna może nie aż tak bardzo. Od 1761 roku Haydn był zatrudniony jako nadworny

Znowu na Drodze - On The Road Again

Email Drukuj PDF

BluesChociaż bieżący rok przebiega w Koszalinie pod znakiem Chopina i już niebawem rozpocznie się budowa nowej siedziby koszalińskiej Filharmonii, to z uwagi na okres wakacyjny proponujemy coś lżejszego - dawkę klasycznego bluesa. W baśniowy świat prawdziwego bluesa, wprost z delty Missisipi,

Poprawiony: sobota, 26 czerwca 2010 18:40

Doniu - Czarna sobota

Email Drukuj PDF

KatastrofaTragedia z soboty 10 kwietnia mocno przeorała świadomość Polaków; zmieniła spojrzenie na wiele spraw, pozwoliła dostrzec inne. Jednym z wielu fenomenów będzie zapewne rozbudzenie sympatii starszego pokolenia do muzyki, której dotąd nie rozumiało i nie chciało słuchać: hip-hopu.

Poprawiony: środa, 14 kwietnia 2010 10:03

John Debney - Pasja Jezusa Chrystusa

Email Drukuj PDF

Foto 1Dla jasności, chodzi o muzykę do filmu Pasja - The Passion of the Christ w reżyserii Mela Gibsona. Sądzę, że większość ten film obejrzała i ma go jeszcze dosyć wyraźnie w pamięci. I jest jeszcze jeden istotny motyw - większość z nas doskonale zna tematykę Pasji.

Chopin - Ballada f-moll

Email Drukuj PDF

ChopinDzięki uprzejmości znanego w polskiej Sieci blogera o nicku Classical_blueslover, niewątpliwie wybitnego znawcy muzyki, możemy dzisiaj zapoczątkować na naszym portalu nowy cykl o muzyce klasycznej i nie tylko. Koszalin ma duże tradycje muzyczne, miasto szczyci się swoją filharmonią i szkołą muzyczną.

Poprawiony: sobota, 27 marca 2010 02:54