Saturday, Feb 23rd

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Kultura Książka Marksiści nie lubią cesarzy

Marksiści nie lubią cesarzy

Email Drukuj PDF
Książę Ermias

Dzięki uprzejmości pani Joanny Mieszko-Wiórkiewicz, znanej dziennikarki zajmującej się problematyką niemiecką, możemy przedstawić państwu materiał, który na czołówkach najpoczytniejszych czasopism na świecie określa się jako exclusiv - rozmowę z wnukiem cesarza Hajle Selassje, księciem Ermiasem Sahle Selassje. Jesteśmy jedynym portalem w Polsce, który otrzymał prawo przedruku od życzliwej nam autorki wywiadu, Joanny Mieszko-Wiórkiewicz. Przed nami tekst zamieścił dziennik "Rzeczpospolita", jednak z przyczyn technicznych dokonał w nim skrótów.

Dla tych, którzy rozczytywali się w książkach Ryszarda Kapuścińskiego, zwłaszcza "Cesarzu", która dała mu światowy rozgłos i została przetłumaczona na wiele języków świata, rozmowa może być trudnym doświadczeniem, skłaniającym do przewartościowania wielu dotychczasowych opinii. Wnuk tytułowego Cesarza, ukazuje nam te same wydarzenia, widziane jednak z innej perspektywy, obala wiele mitów i stawia jednocześnie autorowi poważne zarzuty. Etiopii zamknięto usta, a świat przez długie lata kształtował opinię o tym kraju na podstawie przekazu Ryszarda Kapuścińskiego. "To my sami powinniśmy opisać nasz kraj. Tymczasem robią to za nas inni i - jak Wasz Kapuściński - zabijają naszą pamięć ponownie." Jakie były skutki tego przekazu, dowiemy się z rozmowy z człowiekiem, którego trudno posądzać o uprzedzenia wobec Polaków - ma wśród nas wielu przyjaciół oraz cześć dla Czarnej Madonny, która według niego ma twarz "amharskiej piękności". (kw)

MARKSIŚCI NIE LUBIĄ CESARZY - rozmowa Joanny Mieszko-Wiórkiewicz z wnukiem cesarza Hajle Selassje, księciem Ermiasem Sahle Selassje.

Serdecznie dziękujemy pani Joannie Mieszko-Wiórkiewicz za wyrażenie zgody na przedruk rozmowy z księciem Ermiasem Sahle Selassje.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież