Monday, Jun 24th

Last update04:33:09 AM GMT

You are here Koszalinianie Stefan Romecki Śniadanie świąteczne - z optymizmem i nadzieją

Śniadanie świąteczne - z optymizmem i nadzieją

Email Drukuj PDF
Foto 1
Foto 2

W prawdziwie świątecznej atmosferze rozpoczęło się kolejne śniadanie dla osób bezdomnych i samotnych zorganizowane przez Stefana Romeckiego przy wsparciu Komitetu Obywatelskiego Miasta Koszalina. Wzajemna sympatia, serdeczność, ale i dobry humor - towarzyszą niezmiennie wszystkim imprezom organizowanym przez koszalińskiego społecznika. Zapewne, dzięki jego wyjątkowym umiejętnościom przełamywania lodów i stereotypów.

Zaczęło się od odczytania Ewangelii, a roli tej podjął się Igor Kółakowski, ministrant z koszalińskiej katedry, który pod okiem dumnej ze swego syna mamy, założył na tę okazję bielutką i starannie odprasowaną komżę. Debiut wypadł znakomicie, mimo tremy i nie najlepszego oświetlenia. Następnie goście łamali się opłatkiem, składając wzajemnie życzenia, wśród których życzenie odmiany losu było powtarzane najczęściej.

Stefana Romeckiego ani na chwilę nie opuszcza optymizm. - Dla Świętej Rodziny nie było miejsca w gospodzie, my jesteśmy w lepszej sytuacji, znaleźliśmy "miejsce w gospodzie", i to dosłownie, dzięki Wojciechowi Mielczarkowi, właścicielowi lokalu GRAAL - mówi. - Również dzięki koszalińskim przedsiębiorcom, hurtownikom, handlowcom, wielu fantastycznym ludziom, którzy - choć im samym wiedzie się dobrze - nie zobojętnieli na ludzkie nieszczęście.

- A skoro mowa o Świętej Rodzinie, to zaraz przypomina mi się śp. biskup Ignacy Jeż, wielki nasz przyjaciel, kawaler Orderu Uśmiechu tak jak i ja, który wciąż powtarzał, że szczęście człowieka bierze się z domu, a nieszczęście z jego braku. Dziś można się o tym przekonać naocznie - są tutaj osoby, które kiedyś korzystały z naszej pomocy, a dziś pomagają jako wolontariusze lub nawet są sponsorami.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, na świąteczne śniadanie przyszło około 300 osób, w tym 60 dzieci. Zasiedli przy suto zastawionych stołach, wszyscy też zostali obdarowani paczkami z żywnością, a dzieci otrzymały od św. Mikołaja paczki z łakociami i zabawkami.

Śniadanie odbywało się w oprawie... międzynarodowej, za sprawą jednego z gości, a zarazem sponsora imprezy, pana Patricka Doppela, Francuza, który mieszka nad Renem, nieopodal Strasburga. - Bon appétit - rozległo się na sali, kiedy Patrick został poproszony o przekazanie życzeń gościom spotkania. Jego żoną jest pani Milena, od lat zaprzyjaźniona wraz z całą rodziną z ruchem społecznym Stefana Romeckiego. Niedawno wyszła szczęśliwie za mąż za Patricka i zamieszkała nad Renem, ale nie zapomniała o tych mieszkańcach znad Dzierżęcinki, którzy potrzebują pomocy. To jednak nie jedyny akcent międzynarodowy podczas tych świąt. Śniadanie wsparły już po raz kolejny światowe marki - sieć handlowa TESCO oraz koszalińska filia Coca-Coli.

Ważnym sponsorem tegorocznego spotkania był koszaliński oddział Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, któremu prezesuje pan Robert Bodendorf. Żywność przekazał również oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Na świątecznym stole znalazły się przyrządzone na wiele sposobów ryby ze spółki Espersen w Koszalinie, które usmażyła i przyrządziła restauracja Fregata; znakomite sałatki znanej firmy Dega z Karniszewic; pyszny bigos tradycyjnie już przyrządzany przez ośrodek wczasowy Unitral w Mielnie; pieczywo i ciasta z renomowanych zakładów Kaliszczak, Bajgiel i Poznańska; wędliny, owoce, napoje, słodycze z hurtowni: PSS Pionier, Pauladrob, Roma-Opak, Rojan, Bruno Tassi, Spiżarnia. Wiele zabawek przekazał sklep Elfik. Wśród fundatorów śniadania znalazł sie także pan Kazimierz Mojsiuk, właściciel salonów samochodowych i Centrum Blacharsko-Lakierniczego w podkoszalińskich Starych Bielicach, sieć handlowa SANO, a także koszalińscy radni, panowie Artur Wezgraj i Sergiusz Karżanowski oraz pan Adam Ostaszewski, który uczestniczył w spotkaniu. Tradycyjnie, nie zabrakło również darów od mediów - Głosu Koszalińskiego oraz Radia Koszalin. (ah)

Stefan Romecki przedstawia swoim gościom ministranta z koszalińskiej katedry, Igora Kółakowskiego, który za chwilę odczyta fragment Ewangelii.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież