Thursday, Nov 21st

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here Koszalinianie Kultura Włodzimierz Wysocki pozostanie w Koszalinie!

Włodzimierz Wysocki pozostanie w Koszalinie!

Email Drukuj PDF
M.Zimna

Ta sprawa niepokoiła wielu Koszalinian. Po śmierci Marleny Zimnej pojawiły się obawy, czy stworzone przez nią, znane na całym świecie koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego i cenne zbiory gromadzone przez całe życie, pozostaną w mieście. Czy nie "odpłyną" na przykład do Rosji lub innych krajów, które dysponują wystarczającą ilością pieniędzy, żeby je nabyć w całości.

- Z tego co mi wiadomo, byli już chętni "oferenci" - mówi poseł Stefan Romecki.

Koszaliński poseł porusza sprawę na swym profilu społecznościowym. Wcześniej, przez wiele lat wspierał działalność Marleny Zimnej, która dla jego środowiska - Komitetu Obywatelskiego Miasta Koszalina - zawsze była symbolem kultury niezależnej, wyrastającej z ducha.

- Mam jednak dobrą wiadomość dla Koszalinian - pisze Stefan Romecki. - Dziedzictwo Marleny Zimnej będzie zabezpieczone i kontynuowane!

Jak zapewnia poseł, wybitna Koszalinianka, nawet po śmierci, uruchomiła łańcuch ludzi dobrej woli. Na tegorocznym międzynarodowym spotkaniu poświęconym już nie tylko Włodzimierzowi Wysockiemu (nb. jego dziadkowie pochodzili z Polski), ale i samej Marlenie Zimnej, Stefan Romecki dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zachowania tego dziedzictwa w Koszalinie.

Drodzy Przyjaciele,
bardzo mnie cieszy, że nasze spotkania są kontynuowane i to w nowej formule, upamiętniającej już nie tylko Włodzimierza Wysockiego, ale i drugą bliską naszym sercom osobę - Marlenę Zimną.
Druga dobra wiadomość jest taka, że zaproszony zostałem przez Centrum Kultury 105, co oznacza, że władze Koszalina zamierzają kontynuować tradycję spotkań, że czynnie wspierają samą ideę i pragną uhonorować dziedzictwo Marleny Zimnej. Bardzo dziękuję za to Panu Prezydentowi i wszystkim jego współpracownikom.
Bardzo dziękuję grupie Przyjaciół Marleny Zimnej, która pomaga w organizacji spotkania.
Jak państwo zapewne wiedzą w sprawie Muzeum Marleny Zimnej składałem interpelację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że polskie prawo stwarza pełne możliwości zabezpieczenia i kontynuowania dzieła Marleny Zimnej. Wiele zależy od Rodziny i władz samorządowych. Ze swojej strony deklaruję pomoc w szczęśliwym załatwieniu tej sprawy.
Chcemy być dumni z dzieła Marleny Zimnej, zgodnie z jej wolą, ale też – jestem o tym przekonany – wolą samych Koszalinian. Pragniemy kontynuować to wszystko, czym ubogaciła i rozsławiała nasze Miasto.

Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie zainaugurowało działalność w maju 1994 roku. Marlena Zimna, wspominając kiedyś początki Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie napisała: "Tak zrodziła się idea powołania do życia muzeum artysty, które utworzyłyśmy wraz z mamą. W Koszalinie, niewielkim mieście nad Bałtykiem. Mieście, którego Wysocki nigdy nie odwiedził, i którego istnienia pewnie nawet się nie domyślał..." (zm).

Na festiwalu w 2014 roku. Stefan Romecki obok śp. Marleny Zimnej, wielkiej pasjonatki rosyjskiego barda. Zdjęcie: Israbard (Facebook).

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież