21
Jul

Maria Hudymowa ze Stefanem Romeckim w 2007 roku podczas noworocznego spotkania dla nauczycieli
Maria Hudymowa ze Stefanem Romeckim w 2007 roku podczas noworocznego spotkania dla nauczycieli

Maria Hudyma, znana jako Maria Hudymowa, otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Koszalina. Jest to piąty od 1990 roku tytuł nadany przez radę miasta.

Maria Hudymowa – harcerka, nauczycielka, żołnierz AK, organizatorka tajnego nauczania na Kresach, aresztowana przez NKWD. W 1947 przyjechała do Koszalina, gdzie zajęła się m.in. organizacją oświaty i bibliotekarstwa. Po przejściu na emeryturę aktywna w działalności społecznej.

Be Sociable, Share!
Category : Home / Honory / Ludzie / Miasto

Comments

ewa 21/07/2011

czemu nikt nie wspomina o jeej komunistycznej przeszłości??

Ania 11/10/2011

A po co?

bojarcz 17/11/2011

Jak można byc tak beznadziejnym???? Do kiedy ta przeszłoś “komunistyczna” bedzie żałosnym ludziom przeszkadza???? A może to jednak pozytywna postac Koszalina??? “Koszalinek”, czyli ludzie o małej kulturze zawsze będą niestety istnieli

Gringojan 09/04/2012

Po to aby było jasne z kim ma się do czynienia.
Osoba z nadania partii komunistycznej dowodząca najgorętszym frontem walki ideologicznej z Polską, z patriotyzmem powinna jednoznacznie się określić po 1989 roku !
Zasługi p. Hudymowej, mianowicie dla kogo/czego ?
Budowy socjalizmu w Koszalinie ?

Krystyna 04/07/2012

Pani Maria Hudyma to najprzyzwoitsza kobieta w Koszalinie. Żołnierz AK, pedagog, bibliotekarz – a nie żadna komunistka. Jak można nie znając osoby opluwać ją. Jak pan – panie “Gryngojan” biegał w krótkich spodenkach, to ta Pani ciężko pracowała dla oświaty, dla polskich dzieci, dla popularyzowania polskiej kultury, a w czasie wojny nauczała w tajnych szkołach narażając życie, uczyła polskie dzieci mowy ojczystej. Pisze pamiętniki o wielkich ludziach , żeby pozostali w naszej pamięci, w pamięci Polaków .

Krystyna 04/07/2012

Do pani “Ewy”. A o jakiej to komunistycznej przeszłości Pani Marii Hudyma – szanowna Pani wie i pisze? Wstydu Pani nie masz. Takie kalumnie pisać w Internecie o kobiecie , która bez jednego roku prawie 100 lat ciężko pracowała i dla wszystkich była życzliwa oraz służyła pomocą jak tylko mogła. A co to szanowna pani ewa zrobiła w swoim życiu dla dobra ludzi w Polsce? No, co?. Oj, nie ładnie.

ST Saski S2 04/04/2014

Witam serdecznie wszystkich !! ((: Bardzo piękny post ,, a także Twe słowa droga Krystyno !! To wielki gest ,, szacunek ,, wsparcie ,, oraz obrona Godności i Honoru dla Szanownej Pani Marii jak i dla Wszystkich Naszych Dzielnych Rodaków ,, Braci ,, Sióstr i Przyjaciół którzy zrobili tak wiele dla Polski ,, oraz Nas wszystkich pokazując ogromne Męstwo ,, Odwagę i Ducha Walki w chwilach zagrożenia i tak ważnych dla Naszej Pięknej Ojczyzny że to jest Nasz Biało – Czerwony Dom i nikt nie będzie w Naszym słodkim Ogrodzie deptał Białych Stokrotek i Czerwonych Róż ani zakłócał Nam słodkiego śpiewu Słowików ,, brudził Nam zielonych Polan ,, hałasował w Naszym Boskim Lesie i uganiał się za Naszym Boskim Przyjacielem ” Orłem Bielikiem ” po Naszym Polskim cudownym Niebie !! Cześć i Chwała Wszystkim Naszym Żołnierzom za Ich Bohaterskie Czyny i Bohaterską Postawę przez Wieki w walce w Imię Wolności i Pokoju wszędzie tam gdzie Ktoś wyciągnął Broń przeciwko Wolnym kochającym Boga Ludziom i Naszym słodkim Zwierzętom !! ((: Zawsze w moim Sercu i Pamięci Będziecie Moi drodzy Przyjaciele i Rodacy wielcy i mali zawsze Pamiętamy i Dziękujemy Wam jako Biało – Czerwoni z Honorem i Szablą w Dłoni – Ku Chwale Ojczyzny !! ((: Pokój i słodki SPoczynek dla Was moi Bracia i Siostry !! :))

Dodaj komentarz